Jesteś w: Nad Niemnem

Powieść „Nad Niemnem” żywa czy anachroniczna dla współczesnego czytelnika?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść „Nad Niemnem” ukazała się po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Eliza Orzeszkowa wierna prozie realistycznej z wielką szczegółowością opisała życie polskiego ziemiaństwa na dawnych Kresach Wschodnich. Wierna ideom pozytywistycznym podkreśliła rolę pracy w życiu człowieka, a także oddała hołd uczestnikom powstania styczniowego.

Czytana dzisiaj epopeja Orzeszkowej służy innym celom, niż spełniała to w latach swego powstania. Współczesny odbiorca, z „Nad Niemnem” może dowiedzieć się, jak wyglądały stosunki społeczne i z jakimi problemami borykali się Polacy żyjący w zaborze rosyjskim. Autorka odzwierciedla opisywaną rzeczywistość, znaną jej z autopsji z olbrzymią precyzją.

O wartości powieści świadczy także fakt, że dotyka on kwestii uniwersalnych. Orzeszkowa przekonuje o sile miłości, pisze o szacunku dla przeszłości i tradycji, a także sugeruje, że życie człowieka bez pracy nie miałoby sensu. Poszczególne kreację są przekonujące, choć nieraz ukazane zostały w sposób tendencyjny (podział na pozytywnych bohaterów i darmozjadów).

Współcześnie wiele mówi się i robi dla zachowania pamięci narodowej. Głośno jest zwłaszcza o powstaniu warszawskim. Nie milkną spory o jego bohaterów. W utworze autorki „Nad Niemnem” ważną rolę stanowi pamięć o powstaniu styczniowym. To jego klęska kształtuje bohaterów i każe opowiedzieć się po jednej ze stron – patriotycznej lub kosmopolitycznej. Autorka daje niezwykłą lekcję patriotyzmu, podkreśla przywiązanie do ojczystej ziemi.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej