Jesteś w: Nad Niemnem

Interpretacja tytułu powieści „Nad Niemnem”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tytuł powieści Orzeszkowej kładzie akcent na miejsce rozgrywanych wydarzeń. Ich tło stanowi rodzimy, bliski autorce nadniemeński krajobraz. Orzeszkowa szczegółowo przedstawia litewski krajobraz i elementy jego przyrody czemu służą rozbudowane opisy. Tytuł wskazuje, że przedmiotem powieści są dzieje wszystkich ludzi regionu.

Wymieniony w tytule Niemen scala poszczególne wątki. Nad rzeką położony jest Korczyn – z okien dworu widać rzekę, nieopodal leżą Bohatyrowicze. Grób Jana i Cecylii znajduje się w nadniemeńskim parowie, zaś Mogiła po przeciwległej stronie rzeki w borze. Na Niemnie Jan z Justyną i Anzelmem obserwują połów jacicy, a po ślubie Elżuni z Frankiem weselnicy udają się na wodną przejażdżkę. Niemen to ukochane miejsce Julka Bohatyrowicza, który obciął sobie dwa palce by nie służyć w wojsku i pozostać blisko rzeki. Ponadto nad Niemnem miłość wyznają sobie Jan i Justyna.

Jak widać litewską rzekę można nazwać niemym bohaterem powieści i świadkiem najważniejszych powieściowych wydarzeń. Rzeka i jej okolice tworzą przestrzeń najbliższą dla mieszkańców Korczyna i Bohatyrowicz, stanowią „małą ojczyznę” przeciwstawianą dalekim europejskim zakątkom.

Niemen nabiera nawet charakteru miejsca uświęconego i symbolicznego – wiąże się z wiernością ojczystej ziemi. Przez Niemen przeprawiają się powstańcy, by stoczyć ostatnią tragiczną bitwę. Na rzece i wokół niej usytuowane zostały wszystkie istotne i emocjonalne wydarzenia w biografii bohaterów.



  Dowiedz się więcej