Jesteś w: Nad Niemnem

„Nad Niemnem” jako epopeja

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Nad Niemnem” to powieść – rzeka, napisana z wielkim epickim rozmachem. Ukazuje losy wielu bohaterów na przestrzeni lat, odwołuje się do historii i tradycji narodowej. Ukazanie szerokiego spektrum szlacheckiego życia umiejscowionego na tle rodzimej, nadniemeńskiej przyrody powodują, że utwór można nazwać epopeją narodową.

„Nad Niemnem” stanowiło ukoronowanie całej wcześniejszej twórczości pisarki. Powieść doceniana była za fabularną zwartość, wierność dramatycznej jedności miejsca i czasu. Była to powieść o czasach minionych, ale zarazem kwintesencja teraźniejszości i mitu. Podobnie jak w eposie Adama Mickiewicza elementy świata materialnego „stanowiły nie tylko przedmiot opisu; niosły określony sens, były elementem porządku filozoficznego lub, jak kto woli, metafizycznego. Stanowiły wyznanie wiary w trwałość świata i siłę ludzkich uczuć [G. Borkowska, „Posłowie”, w: Eliza Orzeszkowa, „Nad Niemnem”, „Eventus”, Kraków 1997, s. 413].

O tym, że powieść Orzeszkowej możemy odczytywać jako epos świadczy również uwznioślający charakter świętej przestrzeni i czasu, rzeki i mogił, który można uznać za odbicie „idealnej dawności typu homeryckiego”. Łączy się z tym także optymistyczny sposób zakończenia poszczególnych wątków. Mimo wiernego odzwierciedlenia nadniemeńskiej rzeczywistości autorka przekazuje pewien rys idealizacji świata przedstawionego, szczególnie w sferze głównych wartości ideowych utworu.



  Dowiedz się więcej