Jesteś w: Nad Niemnem

„Nad Niemnem” jako powieść realistyczna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Realizm w literaturze polega na dążeniu do wiernego przedstawiania i opisywania świata współczesnego twórcy dzieła. Powieść realistyczna powinna stanowić pełną i autentyczną relację o doświadczeniu ludzkim dlatego stwarza pozory autentyczności i kreuje zindywidualizowane postaci egzystujące w wyraźnie zarysowanym środowisku.

Z wielkim realizmem zostały przedstawione w powieści przestrzenie. Autorka starała się o dokładne odwzorowanie szczegółów. Dotyczy to zarówno dworu w Korczynie jego wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego, jak i korczyńskiej i bohatyrowickiej, nadniemeńskiej topografii. Poznajemy zarówno elementy krajobrazu naturalnego, jak i zagospodarowanego przez człowieka, a także opisy wyglądu i zachowań poszczególnych mieszkańców ich tryb życia i zwyczaje. To co składa się na przestrzeń i jej charakterystykę zostało pieczołowicie nakreślone.

Podobnie autentyczna jest perspektywa czasowa. Służy temu przywołanie konkretnych dat i wypadków. Bohaterowie ukształtowani są wszechstronnie, posługują się zindywidualizowanym językiem, są typowi, a jednak nie poddano ich uproszczeniom psychologicznym. Wszystko to składa się na fakt, że prawdopodobieństwo świata przedstawionego jest ogromne.

W „Nad Niemnem” możemy spotkać się z dążeniem do prezentacji scenicznej zdarzeń. Wymaga ona zmniejszenia dystansu przestrzennego i czasowego między bohaterem i narratorem zdarzenia ukazane są jako aktualne, rozgrywające się w czasie teraźniejszym. Dzięki temu zwiększona zostaje dramatyzacja epiki, co wiąże się również ze wzrostem znaczenia dialogu. Chociaż w powieści Orzeszkowej dialogi często służą ukazaniu problemów ideowych, przede wszystkim przyczyniają się do ekspresji postaci.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej