Jesteś w: Biblia

Bohaterowie Nowego Testamentu

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jan - syn rybaka Zebedeusza i brat Jakuba. Razem z bratem powołany przez Pana Jezusa na ucznia i Apostoła. Razem z bratem i Piotrem był świadkiem przemienienia na górze i modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu. Tradycja uważa go za ucznia „którego miłował Jezus”. Tradycja przyznaje mu autorstwo Ewangelii, trzech listów i Apokalipsy.

Jan Chrzciciel - Jeszcze jako niemowlę został poświęcony Bogu. Jan spędził jakiś czas w samotności na pustyni, a w piętnastym roku rządów cesarza Tyberiusza rozpoczął publiczną działalność, wzywając lud do nawrócenia i obmycia się na jego znak w Jordanie. Stąd jego przydomek Chrzciciel. Jan zapowiedział przyjście Mesjasza w osobie Jezusa.

Jezus - imię konkretnego człowieka, którego życiorys można nakreślić bez trudności. Zwany też Chrystusem, Mesjaszem, Synem Bożym. Stało się jednak czymś więcej niż tylko imieniem - streszcza w sobie całą historię zbawienia: zstąpienie Boga w świat ludzi, od poczęcia i narodzin, aż po krzyż, śmierć i zmartwychwstanie. Jezyus był synem Józefa i Maryi Dziewicy, w Nowym Testamencie dowiadujemy się o jego narodzinach i działalności proroka i nauczyciela. Za głoszone poglądy został skazany ma ukrzyżowanie. Po trzech dniach zmartwychwstał.

Herod - Od roku 47 p.n.e. był namiestnikiem Galilei mianowanym przez swojego ojca, a od 46 r. p.n.e. namiestnikiem Celesyrii i Samarii z ręki Sekstusa Cezara. W latach 37 - 4 p.n.e. król Judei z łaski Rzymu. W tradycji Ewangelii Mateusza przedstawiony został jako tyran pragnący zgładzić Jezusa, inicjator tzw. rzezi niewiniątek.

Łazarz - przyjaciel Jezusa mieszkający z siostrami Marią i Martą w Betanii. Gdy umarł, Zbawiciel przywrócił mu życie. Wówczas Sanhedryn postanowił zabić zarówno Jezusa, jak i Łazarza.

Łukasz - nawrócony na wiarę chrześcijańską nieżydowski mieszkaniec Antiochii. Towarzyszył Pawłowi w jego apostolskich podróżach w Macedonii i Grecji. Udał się z Apostołem także do Rzymu. W „Liście do Kolosan” jest nazwany „umiłowanym lekarzem”.
Napisał Ewangelię na podstawie tego, co przekazali naoczni świadkowie w opowiadaniach o Jezusie, które powstawały najpierw w formie ustnej, a następnie pisemnej.
Druga jego księga „Dzieje Apostolskie” poświęcona jest dziejom powstającego i rozprzestrzeniającego się Kościoła.

Józef – po hebrajsku jego imię oznacza: „Oby Bóg dorzucił” i wyraża oczekiwanie na potomka. Józef to mąż Maryi, matki Jezusa. Pochodził z rodu króla Dawida - świadectwem tego są oba ewangeliczne rodowody Jezusa. Był prawnym ojcem Zbawiciela, choć nie biologicznym. Przedstawia się go jako cieślę. Był „człowiekiem sprawiedliwym.

Marek – inaczej zwany Janem – Markiem. Jego matką Marka Maria, właścicielka domu w Jerozolimie oraz sadu oliwkowego z tłocznią na stokach góry zwanej Oliwną. Dom ów był miejscem spotkań chrześcijan po zmartwychwstaniu. Jako szesnastoletni młodzieniec był świadkiem pojmania Jezusa. Marek według tradycji spisał księgę Ewangelii, posiłkując się zarówno istniejącymi źródłami pisanymi, jak i relacjami naocznego świadka - apostoła Piotra.

Maria (Maryja) – po hebrajsku Mirjam, co oznacza piękno, wspaniałość. Jest to imię matki Jezusa, która pochodziła z Nazaretu, była zaślubiona Józefowi, zanim zamieszkali razem miało miejsce zwiastowanie. Józef przeżywał rozterki, widząc oblubienicę spodziewającą się dziecka, uspokoiły go słowa anioła. Obecna była przy śmierci Jezusa i obecna wśród jego uczniów po zmartwychwstaniu. Czczona przez katolików obok Boga i Jezusa przedstawiana najczęściej jako matka z dzieciątkiem Jezus.

Maria Magdalena - pochodziła z Magdali. Jedna z niewiast uwolnionych przez Jezusa z więzów szatańskich. Odtąd towarzyszyła Mu podczas Jego ziemskiej działalności; była przy Nim w czasie ukrzyżowania i przy złożeniu Go do grobu. Marii Magdalenie jako pierwszej ukazał się zmartwychwstały Chrystus.

Mateusz - Żyd, który w Kafarnaum zajmował się pobieraniem podatków i opłat nakładanych na towary. Jako celnik boleśnie odczuwał pogardę, z jaką faryzeusze, pobożni Żydzi i mieszkańcy Galilei odnosili się do ludzi wykonujących ten zawód. Wezwanie Jezusa skierowane bezpośrednio do niego skłoniło go do pójścia za Mesjaszem, który powołał go na swego ucznia. Należał do grona dwunastu Apostołów, uznaje się go jako autora pierwszej ewangelii „Nowego Testamentu”.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej