Jesteś w: Biblia

Biblia jako dzieło literackie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dla wszystkich wierzących wyznawców judaizmu, islamu czy członków wspólnoty chrześcijańskiej Biblia to przede wszystkim „Pismo Święte” natchnione przez Boga zawierające przykazania jak należy żyć i jakimi wartościami kierować się w życiu. Jednak Biblię interpretować można również jako tekst literacki – jeden z najstarszych i najbardziej na świecie znanych.

O literackości Biblii świadczy styl artystyczny, jakim została napisana. Chociaż pisało ją wielu twórców niemal każdy z nich starał się swej wypowiedzi nadać określony artystyczny kształt. Mamy więc fragmenty „suche” wyliczające na przykład członków rodu Izraela, ale mamy fragmenty o wysokim poziomie liryki, napisane kunsztownym językiem z zastosowaniem środków artystycznych.

Biblia stanowi skarbnicę gatunków literackich. Późniejsi twórcy często się na nich wzorowali. Wśród wielu form należy wyróżnić psalmy, hymny, przypowieści, listy, kazania, lamentacje, modlitwy, pieśni, aforyzmy, ewangelie („Księga Przysłów”) i wiele innych. Wpłynęły one na kształtowanie się późniejszej literatury. Także styl biblijny przeniknął do późniejszych utworów, często był trawestowany lub naśladowany. Fragmenty biblijne tłumaczyli wybitni poeci nadając im uwspółcześniony wymiar („Psałterz Dawidów” Kochanowskiego, tłumaczenia Staffa, Miłosza).

„Pismo Święte” stało się także źródłem olbrzymiej ilości nawiązań, toposów i motywów. Pojawiały się one i pojawiają do dziś w dziełach literackich. Nieśmiertelne motywy (motyw Hioba, motyw syna marnotrawnego, motywy maryjne, pasyjne i apokaliptyczne) w późniejszych epokach wciąż były wykorzystywane i przetwarzane zarówno w liryce, jak i w prozie.



  Dowiedz się więcej