Jesteś w: Biblia

Czy człowiek współczesny powinien znać Biblię nie tylko ze względów religijnych?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dla ludzi wierzących, wychowanych w tradycji judaistycznej, muzułmańskiej czy chrześcijańskiej Biblia stanowi przede wszystkim „Pismo Święte”, natchnione przez Boga i zawierające jego prawa i nakazy życia. „Nowy Testament” przynosi dla chrześcijan „Dobrą Nowinę” pokazuje odkupienie grzechów ludzkości przez Jezusa i zapowiada zmartwychwstanie.

Jednak Biblia może być czytana na wiele innych sposobów. Filolodzy, historycy czy archeolodzy inaczej podchodzą do tekstów biblijnych. Historyk i archeolog poszukiwać będzie źródeł o dawnej kulturze i życiu Bliskiego Wschodu – powstawaniu państw, wojen, kształtowaniu się cywilizacji. Wiele odkryć archeologicznych opiera się na przekazach starotestamentowych i świadczy o ich autentyczności.

Dla literatów, ale też dla każdego czytelnika Biblia stanowić może jedyny w swoim rodzaju literacki tekst. Zawiera w sobie kilkadziesiąt gatunków i form, obfituje w fragmenty o wielkim walorze artystycznym. Ponadto biblia jest skarbnicą toposów i motywów, które przenikają światową kulturę, dlatego sprawne poruszanie się w świecie sztuki i literatury nie jest możliwe bez choćby powierzchownej znajomości „Pisma Świętego”.

Ludzie niewierzący także kierują się w swym życiu określoną moralnością. Nie wierząc w Boga nie muszą odrzucać nakazów biblijnych, głównie „Dekalogu”, który stanowi podstawowy kodeks zachowania etycznego szanownego powszechnie niezależnie od kręgu kulturowego. Biblia przenika język, którym posługujemy się na co dzień, dlatego świadome posługiwanie się nim wymaga poznania biblijnych frazeologizmów, symboliki i zwrotów.



  Dowiedz się więcej