Jesteś w: Motyw zbrodni

Motyw zbrodni - tematy wypracowań

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Temat zbrodni można potraktować wieloaspektowo, dlatego przy jego uściśleniu należy się zastanowić na co chcemy zwrócić szczególną uwagę. Tematy mogą zostać sformułowane bardzo ogólnikowo:

• Motyw zbrodni w literaturze i sztuce różnych epok.
• Sposób wykorzystania motywu zbrodni w literaturze.
• Uniwersalizm motywu zbrodni i kary w literaturze.
• Zbrodnia i jej wpływ na życie bohaterów literackich. Przedstaw na podstawie wybranych lektur.

Tematy te pozwalają na dowolny dobór lektur pod kontem określonego problemu prezentacji. Mogą być wybrane przez uczniów, którzy nie do końca pewnie czują się na lekcjach języka polskiego, ponieważ pozwalają na wybór podstawowych lektur. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużo przykładów, potraktowanych pobieżnie uczyni pracę płytką. Lepiej określając problem skupić się na jakimś aspekcie tematu. Na przykład, analizując utwory, w których występują istoty pozazmysłowe można poszukać ich podobieństw lub różnic. Skupić się na sposobie ich prezentowania w danej epoce. Innym sposobem ujęcia motywu zbrodni jest ukazanie wizerunku jego sprawcy:

• Psychika bohaterów literackich, którzy popełnili zbrodnię. Omów na wybranych przykładach literackich.
• Psychologiczny wizerunek zbrodniarza. Przedstaw zagadnienie na wybranych przykładach literackich.
• Przedstaw literackie portrety zbrodniarzy. Odwołaj się do utworów z różnych epok.

W tak sformułowanych tematach trzeba wybrać utwory, w których autorzy wyraźnie nakreślili sylwetki zbrodniarzy i skupić się na ich psychice. Można śledzić sposób zachowania się bohatera i to co dzieje się wewnątrz niego zarówno przed, w trakcie, jak i po popełnieniu zbrodni, bądź skupić się tylko na jednym etapie. Kolejnym popularnym nawiązaniem do omawianego tematu jest wykorzystanie go w powiązaniu z motywem kary:
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej