2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Motyw zjaw, duchów, upiorów

2l.pl / Motyw zjaw, duchów, upiorów w filmie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

„Dracula”, reż. Francis Ford Coppola – film jest niemal wierną adaptacją powieści Brama Stokera. Rozpoczyna się w XV wieku, kiedy rumuński książę Vlad wyrusza na wojnę, aby bronić chrześcijan przed najazdem Turków. Kiedy jako zwycięzca wraca do ukochanej dowiaduje się, że zginęła w tragicznych okolicznościach i wyrzeka się Boga i zaprzedaje duszę diabłu. Następnie akcja przenosi się do XIX wieku, kiedy stary książę – wampir pragnie kupić ziemię w Anglii i z serca europy Wschodniej wyrusza do Londynu w poszukiwaniu swej zmarłej żony Elizabeth.

„Egzorcyzmy Emily Rose”, reż. Scott Derrickson – film opowiada historię nastolatki - Emily Rose, która staje się ofiarą ataku demonicznych mocy. Poddana egzorcyzmom umiera, a ksiądz, który je przeprowadzał zostaje oskarżony o zaniedbanie i, w konsekwencji, śmierć dziewczyny. W sądzie broni go sceptycznie nastawiona do całej sprawy prawniczka, która jednak w miarę odkrywania prawdy zaczyna sobie zdawać sprawę z istnienia potężnych nadprzyrodzonych sił.


„Między piekłem a niebem”, reż. Vincent Ward - film to historia miłości dwojga ludzi, którzy po śmierci zostają rozdzieleni. On trafia do raju, ona, popełniając samobójstwo, trafia do piekła. Mąż nie mogąc znieść jej utraty postanawia wyruszyć do piekła by ponownie połączyć się z zoną. Po drodze przez świat pozaziemskich istot musi zaświadczyć, jak wielkie było jego uczucie.  Dowiedz się więcej
Motyw zjaw, duchów, upiorów - wprowadzenie
Motyw zjaw, duchów, upiorów w literaturze
Motyw zjaw, duchów, upiorów w filmie
Motyw zjaw, duchów, upiorów - literatura podmiotowa
Motyw zjaw, duchów, upiorów - literatura przedmiotowa
Motyw zjaw, duchów, upiorów - tematy wypracowań
Motyw zjaw, duchów, upiorów - propozycja wstępów
Motyw zjaw, duchów, upiorów - propozycja zakończeń