2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Motyw zjaw, duchów, upiorów

2l.pl / Motyw zjaw, duchów, upiorów - propozycja zakończeń

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Najważniejszym elementem zakończenia są wnioski nawiązujące do postawionej tezy. Jest ono także podsumowaniem całej pracy.

A. Istoty i zjawiska nadprzyrodzone. Na wybranych przykładach omów funkcje, jakie pełnią w literaturze.


Przykład zakończenia:

Nadprzyrodzone zjawiska pojawiają się we wszystkich epokach i wielu gatunkach literackich. Były chętnie wykorzystywane ze względu na ogrom funkcji jakie mogą pełnić. Mogą wyrażać więcej niż zjawiska zwyczajne, codzienne, ponieważ są wytworem wyobraźni i nie muszą mieścić się w ściśle określonych ramach. Funkcji tych zjawisk jest wiele, na celu mają głównie wprowadzenie odpowiedniego nastroju i przekazanie odpowiednich wartości, prawd, idei. Dlatego nawet jeśli nie wierzymy w zjawiska nadprzyrodzone, warto zanurzyć się w lekturze odwołującej się do niecodziennych postaci czy wydarzeń, która być może niesie za sobą także jakieś głębsze przesłanie.
B. Przedstaw przyczyny popularności motywów zjaw, duchów, upiorów w literaturze, malarstwie, filmie.

Przykład zakończenia:

Jest wiele powodów, dla których postacie nadprzyrodzone wciąż cieszą się popularnością w literaturze, filmie oraz malarstwie. Są one uniwersalne i ponadczasowe, a ponadto niesamowite i intrygujące, ponieważ odwołują się do ciemnej i nie do końca poznanej, nawet w dobie błyskawicznego rozwoju technologii, natury. Jako te niezbadane zawsze wywoływały strach i respekt, na którym bazują twórcy filmów grozy. Zjawy, w zależności od ich funkcji w dziele, pouczają, dają nadzieję, wskazują właściwą drogę w przypadku zbłądzenia lub wprost przeciwnie kuszą do złego, podsycają zbrodnicze zapędy. Mimo że uważamy siebie za ludzi nauki, a średniowieczne przesądy dawno już poszły w zapomnienie, niekiedy wciąż odzywa się w nas pierwotny instynkt człowieczy, podszeptujący, by dostrzec i uwierzyć w to, co niewidoczne dla rozumu. Dlatego wątki metafizyczne są i zawsze będą popularne w kulturze i sztuce a słowa narodowego wieszcza Adama Mickiewicza „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko” nigdy nie stracą na znaczeniu.  Dowiedz się więcej
Motyw zjaw, duchów, upiorów - wprowadzenie
Motyw zjaw, duchów, upiorów w literaturze
Motyw zjaw, duchów, upiorów w filmie
Motyw zjaw, duchów, upiorów - literatura podmiotowa
Motyw zjaw, duchów, upiorów - literatura przedmiotowa
Motyw zjaw, duchów, upiorów - tematy wypracowań
Motyw zjaw, duchów, upiorów - propozycja wstępów
Motyw zjaw, duchów, upiorów - propozycja zakończeń