Jesteś w: Świętoszek

Struktura „Świętoszka”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mówiąc o budowie komedii Moliera „Świętoszek” warto przyjrzeć się układowi postaci w tej sztuce. Obowiązuje w niej układ symetryczny. Bohaterowie występują w parach. Nie dziwi nikogo para – Marianna i Walery. Są to młodzi ludzie, którzy zamierzają pobrać się. Występuje tu zarówno zgodność wieku jak i charakterów.

Najdziwniejszą parą jest para protagonistów – Orgon i Tartuffe. Tartuffe wobec Orgona odgrywa rolę człowieka pobożnego a ten stara się do niego dostosować. W rzeczywistości jednak łączy ich niezdrowy układ, jaki powstaje między szalbierzem a człowiekiem zaślepionym.

Kolejną parą jest Elmira i Kleant. Są oni rodzeństwem. Ponieważ męża Elmiry Orgona bardziej interesuje Tartuffe niż żona, Elmira znajduje więcej zrozumienia u brata. Łączy ich oboje niechęć do Tartuffe'a.

Rezolutna, ironiczna w swoich uwagach pokojówka Marianny Doryna ma swój odpowiednik w służącej Pani Pernelle Filipocie. Filipota jest całkowitym zaprzeczeniem Doryny. W nic nie wtrąca się i pojawia się w 1 scenie aktu I tylko po to, by Pani Pernelle mogła wymierzyć jej policzek.

Damis, syn Orgona ma narzeczoną, która w ogóle nie pojawia się na scenie ale widz dowiaduje się o jej istnieniu. Jest to siostra Walerego. Z tego powodu Damis chce małżeństwa Marianny z Walerym.

W tym układzie nie potrafi znaleźć swojego miejsca Pani Pernelle. Daje temu wyraz napastliwością, wytykaniem innym ich wad i stwierdzeniem, że nikt nie liczy się z jej zdaniem.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej