Jesteś w: Świętoszek

„Świętoszek” - czas i miejsce akcji

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Komedia Moliera „Świętoszek” powstała w szczytowym okresie jego twórczości. Była odpowiedzią na atak jego przeciwników, którzy zarzucili wcześniejszej sztuce Moliera - „Szkoła żon” - niemoralność oraz wyśmiewanie religii. Oprócz tego, przeciwnicy komediopisarza wtrącali się w jego prywatne życie. To wszystko znalazło swoje odbicie w „Świętoszku”, który powstał w 1664 roku.

Tak więc, można przyjąć, że komedia opisuje aktualny stan rzeczy. Okazuje się jednak, że z biegiem czasu problem narasta, ponieważ kłopoty Moliera nie ustają, a życie religijne w
XVII- wiecznej Francji rozwija się w kierunku opisanym w „Świętoszku”. Dzieje się tak za sprawą Ludwika XIV, który z czasem upodabnia się do Orgona – we Francji zaczynają rządzić spowiednicy królewscy; jednocześnie obłuda religijna jest najprostszą drogą do kariery. W tej sytuacji, najogólniej mówiąc: akcja komedii rozgrywa się w XVII- wiecznej Francji za panowania Ludwika XIV.

Miejscem akcji jest Paryż. Tutaj mieszka Orgon ze swoją rodziną oraz jego matka. Jak dowiadujemy się w czasie trwania sztuki, Orgon czasami wyjeżdża na wieś.

Jest to rodzina mieszczańska. Mieszkają w kamienicy, w której mają własne mieszkanie. Tartuffe jest ich rezydentem, czyli obcą osobą, która za zgodą pana domu przebywa w jego domu. Ponieważ Molier pisząc swoją sztukę zachował trzy klasyczne jedności: miejsca, czasu i akcji, widz ogląda bohaterów komedii w jednym tylko pokoju – jest to salon. Możemy jedynie domyślać się, że w mieszkaniu są inne pomieszczenia. Mimo tego, akcja sztuki przebiega bardzo naturalnie, ponieważ salon jest tym miejscem w domu, do którego każdy w każdej chwili może wejść. Wszystkie zdarzenia przebiegają w ciągu jednego dnia i obracają się wokół jednego problemu. Tym problemem jest osoba Tartuffe'a, która w życie rodziny Orgona wprowadza zamieszanie i ściąga na nią kłopoty.



  Dowiedz się więcej