2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

W powieści „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa węgierskiego pisarza i dramaturga Ferenca Molnara występuje wielu bohaterów, których postawia jest co najmniej intrygująca. Wyróżniają się na pewno nie tylko osobowością, ale również wartościami, które wyznawali i którymi się kierowali w życiu. Chciałbym mieć takich przyjaciół jak niektórzy z bohaterów książki. Najbardziej chciałbym się zaprzyjaźnić z Ernem Nemeczkiem.

Erno Nemeczek, to filigranowy chłopiec o niebieskich oczach i czarnych włosach. Jego wygląd nie rzuca się w oczy, jednak to nie jest istotne. Ważne dla przyjaźni jest to, jakim był mały Nemeczek. Według mnie najważniejszą cechą, którą charakteryzuje się Erno, jest odwaga. Erno jest odważny, mimo tego, że często w jego oczach widziano łzy. Swoją odwagę wykazał podczas samotnej wyprawy do Ogrodu Botanicznego, kiedy odrzucił propozycję przyjęcia go do Czerwonych Koszul.


Podczas tej wyprawy wykazał się niezwykłą lojalnością wobec swoich przyjaciół – Nemeczek nie pozwolił obrażać ich twierdzeniem, że pośród nich nie ma żadnego odważnego. To bardzo ważne cechy prawdziwego przyjaciela, którego chciałbym mieć.

Nemeczek zdolny był do najwyższych poświęceń. Będąc już ciężko chorym, wymyka się z domu i bierze udział w bitwie o Plac Broni. Dzięki jego poświęceniu i bohaterskiej postawie, powala wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza, dzięki czemu jego przyjaciele bronią plac przez napastnikami. Udział w walce przypłacił życiem, było to najwyższe poświęcenie dla przyjaciół i dla placu.
Cechą, która powinna charakteryzować prawdziwego przyjaciela powinna być wyrozumiałość i szlachetność. To również są cechy, którymi się może poszczycić Erno Nemeczek. Nemeczek wybacza zdradę Deżo Gerebowi, co więcej mimo tego, że Gereb zachował się wobec niego bardzo źle, drwiąc z niego, kiedy bracia Pastorowie go kąpali w zimnym stawie, to nie mówi ojcu Gereba, że jego syn zdradził swoich przyjaciół. Zrobił to nie tylko dla Gereba, ale również dla jego ojca, widział bowiem, że martwi się postępowaniem syna. Wykazał się niezwykłą wielkodusznością, a nie egoizmem. Pokazał, ze uczucia innych ludzi liczą się dla niego bardziej, niż jego własne. To kolejna cecha, która sprawia, że bardzo chciałbym, by Nemeczek został moim przyjacielem

Erno Nemeczek, to prawdziwy wzór przyjaciela. Gdyby był moim przyjacielem mógłbym na niego liczyć w każdej sytuacji.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie