2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Deżo Gereb – charakterystyka

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Deżo Gereb, to postać co najmniej dwuznaczna. To jeden z bohaterów powieści Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Pochodził z zamożnej rodziny. To rówieśnik Erno Nemeczka, uczęszczał z nim do jednej klasy. Był to chłopiec bardzo ambitny, zdolny do poświęcenia wszystkiego, by zrealizować swoje cele. Posiadał niezwykle złożoną osobowość, która kierowała jego postępowaniem.


Gereb miał na pewno duże poczucie swojej wartości. Uważał, że byłby najlepszym wodzem chłopców z Placu Broni. Brał udział w wyborach, które jednak przegrał. Nie potrafił się pogodzić ze swoją przegraną. Był rozgoryczony do tego stopnia, że chciał zaszkodzić swoim kolegom ze wszelkich sił. Z tego powodu posunął się do zdrady. Przyłączył się do ugrupowania Czerwonych Koszul – odwiecznego wroga chłopców z Placu Broni. Jego zdrada poszła jeszcze dalej – namawiał stróża z tartaku Słowaka Jano, by ten usunął chłopców z Placu Broni, w zamian obiecując cygara. Jednak to postępowanie sprawia, że Feri Acz nie chce go w swoich szeregach, bo brzydzi się podstępem. Gereb ma poczucie wyższości nad swoimi byłymi kolegami. Obraża ich przed Czerwonymi Koszulami, nazywając tchórzami.

Deżo Gereb doznaje jednak przemiany. Dzieje się tak dzięki bohaterskiej postawie Erno Nemeczka, który swoją niezłomną postawą lojalności wobec swoich przyjaciół, sprawił że Czerwone Koszule odsunęły się od Deżo Gereba, nie chcąc go w swoich szeregach. Kiedy zrozumiał swój błąd Gereb prosił o wybaczenie Bokę, oraz pozostałych chłopców. Jego winy zostały przebaczone, a sam Gereb został zdegradowany do stopnia szeregowca. Podczas bitwy wykazał się męstwem i walecznością. To on odzyskał chorągiew, wcześniej skradzioną przez Acza. W uznaniu zasług został przywrócony do stopnia porucznika.
Trudno jest ocenić Deżo Gereba. Aby to uczynić trzeba podzielić jego postępowanie na dwa okresy. Pierwszy okres zdrady – był chłopcem godnym potępienia, zdrada kolegów z powodów wygórowanych ambicji jest nie do usprawiedliwienia. W drogim okresie jego męstwo i zdolność do zrozumienia swoich błędów i naprawa ich rzuca na chłopca cieplejszy obraz.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie