2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Feri Acz – charakterystyka

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Feri Acz, był wodzem zaciętych wrogów chłopców z Placu Boni – Czerwonych Koszul. Już nazwa grupy wzięła się od koloru koszuli, w której chodził. Ten kolor koszuli podkreślał jego urodę, sprawiał, że wyglądał jak wojownik. Był to młodzieniec wysoki, przystojny, barczysty i bardzo silny. Dla małych chłopców, w tym również dla Nemeczka wydawał się wręcz straszny. Potrafił wykorzystać swoje walory fizyczne, wpływając na chłopców ze swojej grupy. Wśród chłopców, którzy go nie znali dobrze nie cieszył się dobrą opinią, krążyło na jego temat wiele plotek.


Feri Acz od swoich podkomendnych wymagał posłuszeństwa. Inne zachowania potrafił ukarać często srogo. Przykładem może być kara dla braci Pastorów, którzy mimo jego zakazu skradli Nemeczkowi kulki do gry. Kara dla Pastorów była przykładem jego sprawiedliwości. Pokazał, że kara dotknie każdego, kto złamie zasady. Wódz Czerwonych Koszul był uczciwy. Nie przystał na propozycję Deżo Gereba, który chciał zdobyć Plac Broni za pomocą przekupstwa. Uważał, że tylko zdobycie go w uczciwej równej walce ma sens. Jednak w obliczu porażki chciał złamać ustalone zasady i uwolnić swoich kolegów wziętych do niewoli, co dzięki Nemeczkowi mu się nie udało.

Feri Acz potrafił docenić męstwo i odwagę. Będąc pod wrażeniem postępowania Nemeczka zaproponował mu przystąpienie do jego ugrupowania, a kiedy mimo kąpieli w zimnym stawie, chłopiec odmówił, nakazał oddanie mu honorów wojskowych. Był młodzieńcem odważnym, potrafił walczyć o swoje sprawy. Mimo obrazu młodzieńca twardego, potrafił również okazać tą drugą stronę, kiedy przychodził pod dom chorego Erno Nemeczka, interesując się jego zdrowiem. Zrozumiał również, że powodem przegranej walki o Plac Broni była jego zbytnia pewność i nie pojawił się na zebraniu po bitwie, przez co stracił przywództwo.
Trudno jednoznacznie ocenić postawę wodza Czerwonych Koszul. Na pewno pokazał wiele cech, które warto cenić – męstwo, odwagę i sprawiedliwość. Jednak jego niektóre postępki, jak kąpiel Nemeczka w stawie, czy próba uwolnienia swoich kolegów z niewoli, co było złamaniem ustalonych reguł sprawia, że nie jest bohaterem jednoznacznym.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie