2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Erno Nemeczek – charakterystyka

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Najważniejszym bohaterem powieści „Chłopcy z Placu Broni” jest jedenastoletni Erno Nemeczek. Pochodził z ubogiej rodziny. Ojciec był krawcem, jego matka zajmowała się domem. Był to chłopiec niewielki, o delikatnej budowie i równie delikatnych rysach. Był chorowity i bardzo nieśmiały. Często w jego oczach pojawiały się łzy, co sprawiało wrażenie, że jest również słaby psychicznie. Jednak Erno Nemeczek wykazał się ważnymi cechami charakteru, które całkowicie zmieniły jego obraz w oczach kolegów.

Nemeczek w grupie chłopców z Placu Broni był najniższym stopniem żołnierzem. Był jedynym szeregowcem w grupie, ale cały czas starał się pokazać, że zasługuje na awans na porucznika. Miał wewnętrzny żal, że wciąż nie awansował. Aby zasłużyć na awans zgłosił się na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. O wiele ważniejszą funkcję pełnił w tajnym stowarzyszeniu - Związku Kitowców, był jego sekretarzem. Trzeba jednak powiedzieć, że koledzy lekceważyli go i traktowali często jak powietrze.


Nemeczek okazał się być lojalnym kolegą. Zdrada Gereba stała się wspólną tajemnicą Janosza Boki oraz Nemeczka. Poproszony przez Bokę o zachowanie tajemnicy dotrzymuje słowa. Mimo, że kosztuje go to posądzenie o zdradę i tchórzostwo nikomu nie wyjawia tego, co widział w Ogrodzie Botanicznym i na Placu Broni, gdzie Deżo Gereb usiłował przekupić stróża Jano. Lojalnością wykazał się również w chwili, kiedy na Plac przyszedł ojciec Deżo, by dowiedzieć się czy jego syn jest faktycznie zdrajcą. Mimo tego, że koledzy okrzyknęli go kłamcą, nie potwierdza obaw ojca Gereba.

Wyprawa do Ogrodu Botanicznego, to tylko jedna z trzech sytuacji, kiedy Erno Wykazuje się wielką odwagą. Tylko on na ochotnika wraz z Boką oraz Czonakoszem udaje się do siedziby Czerwonych Koszul, by pokazać, że chłopcy z Placu Broni są odważni. Odwagą również wykazał się w chwili, kiedy kolejny raz zakrada się do Ogrodu Botanicznego i kiedy tam podczas zebrania Czerwonych Koszul, Gereb nazywa swoich byłych kolegów tchórzami. Mimo grożącego mu niebezpieczeństwa schodzi z drzewa, na którym był ukryty i zadaje kłam twierdzeniom Deżo. Ten akt męstwa i jego niezłomność została doceniona przez Czerwone Koszule, a będąc wrażeniem jego czynu Gereb zaczyna się zastanawiać nad swoim postępowaniem.
Nemeczek ukochał miejsce swoich zabaw. To była jego mała ojczyzna, dla której gotów był zrobić wszystko, dla której poświęcił swoje życie. Ta miłość, swoisty patriotyzm sprawił, że mimo swojej choroby pojawia się na Placu Broni, by walczyć w jego obronie. To poświęcenie przyniosło efekt. To dzięki temu, że ostatkiem sił powalił wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza, jego koledzy wygrali batalię o swoją małą ojczyznę.

Erno Nemeczek jest postacią na wskroś pozytywną i prostoliniową. Jest to chłopiec na którym się można wzorować w codziennym życiu. Pokazał, że takie wartości jak miłość do ojczyzny, męstwo, oddanie i lojalność, a również przyjaźń są cały czas w cenie.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie