Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Ferenc Molnar napisał swoją powieść „Chłopcy z Placu Broni” osadzając akcję w Budapeszcie końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Jednak dzięki wartościom jakie niesie z sobą można powiedzieć o powieści, że jest ponadczasowa. Uniwersalizm zawarty w akcji oraz postawie jej bohaterów sprawia, że możne ją osadzić w każdym niemal mieście i w każdym czasie, również w obecnym świecie.

„Chłopcy z Placu Broni” to powieść o grupie chłopców. Chłopcy ci są zwykłymi dziećmi, którzy się kłócą, przyjaźnią, mają swoje ambicje i plany, tak jak wszystkie dzieci na całym świecie. Jest to też opowieść o chłopcach, którzy swoją postawą potrafią zadziwić, potrafią dać przykład nie tylko swoim rówieśnikom, ale również dorosłym. Wyznają pewne wartości, które są w cenie również w dorosłym świecie. Te wartości to przyjaźń, oddanie, lojalność, uczciwość oraz ukochanie swojej małej ojczyzny, jaką jest miejsce na którym się bawią. Każdy z chłopców z Placu Broni, a nawet spośród Czerwonych Koszul pokazuje coś dobrego, może być przykładem.

Szczególnym bohaterem powieści okazuje się najmniejszy z nich Erno Nemeczek. To właśnie on, nawet będąc pod presją pobicia, czy kąpieli w zimnej wodzie nie pozwala nazywać swoich kolegów tchórzami, szczególnie jeśli to mówi ktoś, kto należał do jego grupy. To on również poświęcił swoje życie, by ratować swoje miejsce zabaw, swoją małą ojczyznę przed zaborem. To w końcu również on, potrafił wybaczać, potrafił być lojalny również wobec tych, którzy go zdradzili, którzy go poniżali.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej