Jesteś w: Chłopcy z Placu Broni

Śmierć Nemeczka i jej wymowa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” kończy się tragicznie. Jeden z głównych bohaterów Erno Nemeczek, wskutek powikłań po przeziębieniu umiera. Śmierć Nemeczka jest skutkiem jego poświęcenia dla grupy, dla ratowania Placu Broni przed przejęciem go przez Czerwone Koszule. Jak pokazała treść książki, plac został uratowany, jednak nie na długo, gdyż już niedługo po śmierci Nemeczka miał zostać tam wybudowany dom.

Można się zastanowić, czy śmierć tego malca miała jakiś sens? Nemeczek to najmniejszy członek grupy, przez wszystkich pomiatany i niedoceniany. Był jedynym szeregowcem w grupie Boki. Marzył ze wszystkich sił, by awansować w grupie i robił wszystko, by na ten awans zasłużyć. To był jedyny powód, dla którego zgłosił się na ochotnika na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. Mimo, że okazał się męstwem, nie chciał się tym chwalić. Mimo choroby Nemeczek powtórnie udał się do siedziby Czerwonych Koszul, by odzyskać chorągiewkę skradzioną przez Acza, przez co został wykąpany w zimnym stawie. To sprawiło, że jego choroba się rozwinęła. W końcu ciężko chory Nemeczek, dręczony gorączką i majaczący wziął udział w walce o Plac Broni i przechylił szalę zwycięstwa pokonując wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza.

Śmierć Nemeczka ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony Nemeczek, który ciężko chory, majaczący bierze udział w bitwie o Plac Broni. W majakach spowodowanych gorączką myśli, że walczy o swoją ojczyznę. Dla niego Plac jest „małą ojczyzną”, za którą warto poświęcić życie. Nemeczek umiera nie do końca spełniony, jest rozgoryczony, że jego koledzy uważają, ze jest tchórzem i zdrajcą. Nie ma pojęcia, że chłopcy docenili jego męstwo i poświęcenie wpisem do tajnej księgi Związku Kitowców.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej