2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Śmierć Nemeczka i jej wymowa

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” kończy się tragicznie. Jeden z głównych bohaterów Erno Nemeczek, wskutek powikłań po przeziębieniu umiera. Śmierć Nemeczka jest skutkiem jego poświęcenia dla grupy, dla ratowania Placu Broni przed przejęciem go przez Czerwone Koszule. Jak pokazała treść książki, plac został uratowany, jednak nie na długo, gdyż już niedługo po śmierci Nemeczka miał zostać tam wybudowany dom.


Można się zastanowić, czy śmierć tego malca miała jakiś sens? Nemeczek to najmniejszy członek grupy, przez wszystkich pomiatany i niedoceniany. Był jedynym szeregowcem w grupie Boki. Marzył ze wszystkich sił, by awansować w grupie i robił wszystko, by na ten awans zasłużyć. To był jedyny powód, dla którego zgłosił się na ochotnika na wyprawę do Ogrodu Botanicznego. Mimo, że okazał się męstwem, nie chciał się tym chwalić. Mimo choroby Nemeczek powtórnie udał się do siedziby Czerwonych Koszul, by odzyskać chorągiewkę skradzioną przez Acza, przez co został wykąpany w zimnym stawie. To sprawiło, że jego choroba się rozwinęła. W końcu ciężko chory Nemeczek, dręczony gorączką i majaczący wziął udział w walce o Plac Broni i przechylił szalę zwycięstwa pokonując wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza.

Śmierć Nemeczka ma znaczenie symboliczne. Z jednej strony Nemeczek, który ciężko chory, majaczący bierze udział w bitwie o Plac Broni. W majakach spowodowanych gorączką myśli, że walczy o swoją ojczyznę. Dla niego Plac jest „małą ojczyzną”, za którą warto poświęcić życie. Nemeczek umiera nie do końca spełniony, jest rozgoryczony, że jego koledzy uważają, ze jest tchórzem i zdrajcą. Nie ma pojęcia, że chłopcy docenili jego męstwo i poświęcenie wpisem do tajnej księgi Związku Kitowców.
Ta śmierć kończy też pewną epokę w życiu małych chłopców z Budapesztu. Kończy się symbolicznie czas beztroski. Śmierć wkroczyła w ich świat. Śmierć Nemeczka, ich kolegi, każe im się zastanowić nad sobą. Na niektórych chłopców wpływa pozytywnie. Pod wpływem tego zdarzenia dwóch wrogów ze Związku Kitowców Barabasz i Kolnay godzą się ze sobą. Jednak dla chłopców, śmierć Nemeczka szybko odchodzi w niebyt. Skupiają się na codziennych obowiązkach. Jedynym chłopcem, którego śmierć Nemeczka naprawdę obchodzi, jest Boka. Tylko on głęboko przeżywał chorobę przyjaciela, a następnie jego śmierć. Dla niego Nemeczka miała ona głęboki sens, który nagle prysnął, w chwili kiedy dowiedział się, że Plac o który walczył i umarł Nemeczek zostanie im wkrótce zabrany pod budowę domu.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie