2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Feri Acz oraz Janosz Boka, to przywódcy dwóch grup chłopców, którzy bawili się na ulicach dziewiętnastowiecznego Budapesztu. Byli to chłopcy, z pozoru zupełnie odmienni charakterem, ale było coś, co ich łączyło.


Janosz Boka był to czternastoletni chłopak, który potrafił wpływać na swoich kolegów. Nie robił tego jednak siłą fizyczną, ale siłą argumentów. Jest to miły i odważny chłopiec, który opiekuje się niejako młodszymi kolegami. Był zawsze szczery wobec swoich kolegów. Będąc przywódcą Boka pokazał, że trzeba również być wyrozumiałym i potrafić wybaczać. Przebaczył Gerebowi jego zdradę, a nawet w uznaniu jego zasług podczas walk o Plac Broni awansował go ponownie na porucznika. Ważną cechą Janosza Boki było również to, że szanował nie tylko swoich kolegów, ale również wrogów. Potrafił docenić odwagę, bohaterstwo również pokonanemu przeciwnikowi. Był dobrym mediatorem, potrafił zażegnać konflikty, które powstawały wewnątrz grupy chłopców z Placu Broni. Doskonale również sprawdzał się jako dowódca w walce. Jego taktyka działania przyniosła efekt w postaci pokonania silniejszego wroga. Janosz Boka mógłby być wzorem do naśladowania.

Innym człowiekiem był Feri Acz. To silny fizycznie chłopak, który posłuszeństwo swoich kolegów wymusza dzięki przewadze. Był odważny, potrafił zakraść się do obozu chłopców z Placu Broni i skraść im chorągiew. Jako przywódca nie znosił sprzeciwu swoich podwładnych, karząc ich za popełnione przewinienia. Ukarał braci Pastorów za kradzież kulek Nemeczkowi, dokonanego mimo zakazu, który wcześniej wydał. Potrafił jednak być sprawiedliwy i cenił odwagę u innych. Rozkazał oddać hołd małemu Nemeczkowi, który nie przestraszył się Gereba i wolał się wykąpać w zimnej wodzie niż przystąpić do Czerwonych Koszul. Starał się postępować uczciwie, nie chciał zdobywać czegoś przy pomocy podstępu, ale uważał, że każda ze stron powinna mieć równe szanse. Szczególnie było to widać, kiedy nie zgodził się na plan Deżo Gereba na przejęcie Placu Broni za pomocą przekupstwa. Trzeba jednak pamiętać, że chciał złamać zasady i uwolnić jeńców, kiedy jego chłopcy zaczęli przegrywać walkę. Był niezłym strategiem, jednak zbyt ufał swoim siłom, co doprowadziło do przegranej.
Obaj chłopcy jako przywódcy mimo różnic w podejściu do swoich żołnierzy podczas działań zachowywali się podobnie: mieli szacunek dla odwagi, byli uczciwi i honorowi. Byli świetnymi dowódcami.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie