2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / „Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Ferenc Molnar w swojej powieści „Chłopcy z Placu Broni” wprowadza czytelnika w świat dziecka z końca XIX wieku. Jest to świat pełen fantazji, oparty na ważnych zasadach: lojalności, przyjaźni, bohaterstwie i poświęceniu. To wokół tych wartości krążą zarówno wątki główne jak i poboczne powieści.

Najważniejszym wątkiem jest walka o Plac Broni. Był to ulubiony plac zabaw chłopców skupionych w Związku Zbieraczy Kitu. Pośród tych chłopców prym wiódł Janosz Boka. Był obdarzony charyzmą. Czas beztroskiej zabawy na placu, zakończył się w chwili, kiedy przywódca innej grupy chłopców czerwonych koszul – Feri Acz, zjawia się na Placu Broni i kradnie chorągiew wykonaną przez siostrę jednego z chłopców Czelego. To wydarzenie jest pretekstem do wojny pomiędzy chłopcami z Placu Broni, a Czerwonymi Koszulami, którzy bawią się w Ogrodzie Botanicznym.


Boka wie, że nie mogą pokazać, że się boją. Organizuje wyprawę do Ogrodu Botanicznego, w której bierze udział Boka, Czonakosz oraz najmniejszy z grupy Erno Nemeczek. Podczas wyprawy Nemeczek podsłuchuje planów przeciwników Przywódca chłopców z Placu Broni Boka, znając plany przeciwnika organizuje obronę. Acze, chce by walka była uczciwa, wysyła do Boki posłów, którzy ustalają warunki bitwy. Kiedy dochodzi do bitwy, chłopcy z Placu Broni pokonują przeciwników, a niespodziewanym bohaterem okazuje się Nemeczek, który powala Feriego Acza. Chłopcy z Placu Broni nie mogli się cieszyć zwycięstwem, gdyż było ono okupione śmiercią Nemeczka z powodu choroby, której nabawił się podczas wyprawy do Ogrodu Botanicznego. Już wkrótce po śmierci Nemeczka okazuje się, że na Placu Broni będzie budowany nowy dom i chłopcy stracą miejsce zabaw.
Kolejnym ważnym wątkiem jest historia Erno Nemeczka. Był to najmniejszy z chłopców bawiących się na Placu Broni. Był on często wykorzystywany przez swoich kolegów, jednak nie skarżył się zbyt często. Mimo swojego niewielkiego wzrostu, Nemeczek wykazywał się nie tylko wielką odwagą, ale również poświęceniem dla grupy. To właśnie dzięki Nemeczkowi Boka znał plany Czerwonych Koszul, gdyż podsłuchał ich narady. Nemeczek słuchając rozmowy Acza ze zdrajcą Gerebem, wiedząc że nie ma szans, nie dał obrażać chłopców z jego grupy i wystąpił przeciw swojemu byłemu koledze. Feri Acze, będąc pod wrażeniem jego męstwa, proponuje mu przystąpienie do grupy Czerwonych Koszul, ale Nemeczek odmawia, przez co musi wejść do zimnej wody w Ogrodzie Botanicznym. Przez to Nemeczek, będąc już przeziębiony ciężko choruje. Mimo tego, w dniu kiedy odbywa się bitwa, Nemeczek pojawia się na Placu Broni i bierze udział w walce, pokonując Feriego. Wkrótce po tym umiera, a plac o który walczył, jego „mała ojczyzna” zostaje im odebrana i przeznaczona pod budowę domu.

Nie mniejszą wagę trzeba wiązać z historią zdrady Deżo Gereba. Deżo Gereb chciał zostać przewodniczącym chłopców z Placu Broni. Uważał, że będzie lepszym przywódcą, niż Janosz Boka. Kiedy jednak przegrał głosowanie, urażony, zaoferował swoje usługi Feriemu Acze. Posuwa się również do zaoferowania pomocy w usunięciu jego byłych kolegów z Placu Broni. Nie poprzestaje jedynie na obietnicach, samodzielnie udaje się do stróża i przekupuje go cygarami, by tylko ten wygonił Bokę i chłopców. Acz nie przyjmuje takiej pomocy uważając, że musi walczyć uczciwie. Deżo Gereb zmienia się, kiedy widzi ile odwagi o bohaterskości ma w sobie mały Nemeczek. Rozumie swój błąd i korzy się przed swoimi kolegami. Boka wybacza koledze, ale nie chce, by ten wrócił na Plac. Upokorzony Gereb wraca do domu i mówi ojcu o swojej zdradzie. Ojciec nie wierząc mu idzie na Plac i by uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jego syn jest zdrajcą. To Nemeczek, wcześniej wyśmiewany przez Gereba ratuje mu honor, oświadczając jego ojcu, że Deżo nie jest zdrajcą. Deżo w podziękowaniu podarował Nemeczkowi książkę, którą otrzymał od ojca i listownie poprosił ponownie kolegów o wybaczenie. Boka, będąc pod wrażeniem Nemeczka przyjął ponownie Gereba, który w bitwie wykazał się męstwem.
Mniejszej wagi wątkiem jest sprawa Związku Kitowców, stowarzyszenia chłopców, którzy zbierali kit z okien i go żuli. W związku przez cały czas trwał konflikt pomiędzy Kolnayem, który był jego przewodniczącym i Barabaszem – członkiem Związku. Konflikt ten zakończył się dopiero po śmierci Erno Nemeczka. Chłopcy pogodzili się w symbolicznym miejscu – miejscu pokonania Feriego Acza, przez ich zmarłego kolegę.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie