2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Utwór Ferenca Molnara – „Chłopcy z Placu Broni” to przejmująca opowieść o grupie chłopców mieszkających w Budapeszcie. Tych chłopców oprócz wspólnego miejsca zamieszkania i miejsca nauki, łączy jeszcze coś więcej - wspólne zainteresowania, wspólne wartości.

Jedną z najważniejszych wartości, jaką wyznawali, było oddanie dla miejsca swoich zabaw – do Placu Broni. To była ich mała ojczyzna, za którą byli gotowi oddać wiele. Można powiedzieć, że to oddanie dla Placu było swoistym lokalnym patriotyzmem. Chłopcy w imię tych wartości gotowi są podjąć walkę z ich rówieśnikami z grupy Czerwonych Koszul, którzy chcą siłą odebrać miejsce ich zabaw. Wykazując się walecznością oraz zaangażowaniem, bronią go z poświęceniem życia jednego z nich – Nemeczka. To właśnie on oddaje największą ofiarę, wierząc do końca w sens walki o swoją „małą ojczyznę”.


Chłopców, którzy są bohaterami książki Ferenca Molnara cechuje również oddanie dla przyjaźni lojalności. Lojalność przede wszystkim była wobec grupy, którą tworzyli, wobec miejsca, na którym się bawili, a także wobec swojego przywódcy. Chłopcy byli posłuszni zdaniu swojego wodza Janosza Boki. Nie negowali jego decyzji. Chłopcy przyjaźnili się ze sobą, co jednak nie przeszkadzało im na codzienne kłótnie i swary. Jednak w chwili zagrożenia, kiedy trzeba było walczyć o swój Plac potrafili zapomnieć o swoich pretensjach.

Lojalność nie była jednak ważna dla wszystkich. Deżo Gereb, po przegranym głosowaniu na przywódcę grupy, niesiony gniewem i rozgoryczeniem, zdecydował się przyłączyć do Czerwonych Koszul. Gereb kierował się źle pojęta dumą, nie potrafił przełknąć swojej porażki. Jednak postawa Nemeczka, który był najmniejszym z chłopców, ale się okazał wielkim bohaterem wstrząsnęła postawą Gereba. Zrozumiał swój błąd i ukorzył się przed swoimi kolegami, wykazując się walecznością podczas bitwy.
Bardzo ważna dla wszystkich bohaterów książki, była odwaga i bohaterstwo. Niezależnie od tego, do jakiej grupy należeli potrafili docenić odwagę i postawę bohaterską u swoich przyjaciół i wrogów. Widać to szczególnie, kiedy Feri Acz nakazuje oddać honory Erno Nemeczkowi, a także kiedy Chłopcy z Placu Broni oddają cześć swoim pokonanym w walce wrogom.

Chłopcy starają się też być sprawiedliwymi, potrafią się przyznać do swoich błędów. Widać to szczególnie, w chwili kiedy zrozumieli, jak bardzo skrzywdzili Nemeczka, kiedy zarzucali mu tchórzostwo, kłamstwo i zdradę. Chłopcy przepraszają Nemeczka.

Bohaterowie „Chłopców z Placu Broni” wyznają wiele ważnych wartości, pomiędzy którymi najważniejsze wydają się być lojalność, bohaterstwo, odwaga i patriotyzm. To są cechy, którymi powinien kierować się każdy człowiek.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie