2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Ferenca Molnara nie jest tylko opowiadaniem o grupie chłopców, którzy się bawią w pobliżu tartaku przy placu Pawła. Ci chłopcy wyznają pewne wartości, które są dla nich bardzo ważne, gdyż one pokazują im jak żyć, dla tych wartości potrafią się poświęcić.


Pośród najważniejszych wartości etycznych, które kierowały bohaterami powieści, można wymienić umiłowanie miejsca swoich zabaw. Dla chłopców z Placu Broni, był to ich plac przy tartaku, dla Czerwonych Koszul – wyspa w Ogrodzie Botanicznym. Nemeczek i jego koledzy traktowali ten plac jako coś więcej niż tylko miejsce zabaw. Dla nich to była swoista ojczyzna, za którą gotowi byli walczyć, nawet z poświęceniem własnego życia. Szczególną miłością do Placu Broni zaprezentował Nemeczek, który nawet będąc ciężko chorym brał udział w bitwie z Czerwonymi Koszulami o Plac, co przypłacił najwyższą z możliwych cen – swoim życiem.

Przyjaźń i lojalność, to dwie wartości, którymi chłopcy się kierowali. Chłopcy byli przede wszystkim lojalni wobec siebie, choć nie wszystkich traktowali równo. Nade wszystko byli lojalni wobec swojego wodza Janosza Boki. Wprawdzie często rzucali wobec siebie różne oskarżenia, ale już po chwili, kiedy zrozumieli swój błąd, byli skłonni przeprosić. Lojalnością bezgraniczną wykazał się mały Erno Nemeczek, który mimo posiadanej wiedzy o zdradzie Gereba, do końca go bronił i nikomu nie powiedział co tak naprawdę się stało. Jedynie Boka znał prawdę. Również dla Janosza Boki lojalność wobec grupy i przyjaciela jest wartością bardzo ważną. Nie rzuca pochopnych oskarżeń, nie ocenia nikogo.
Chłopcy starają się być wobec siebie szczerzy i uczciwi. Nie zawsze się to im udaje, w końcu są tylko dziećmi, ale szczerość jest tą wartością, o której starają się pamiętać i którą chcą stosować w codziennym życiu. Nawet przywódca Czerwonych Koszul stara się działać uczciwie. Nie chce zdobyć podstępem Placu Broni, interesuje go zdobycie placu w uczciwej walce. Odrzuca pomysł Gereba, by wygnać chłopców z Placu Broni przy pomocy przekupionego stróża Słowaka Jano. Choć również ma chwile słabości kiedy chce złamać ustalenia walki.
Wartościami etycznymi, którymi się kierowali bohaterowie „Chłopców z Placu Broni”, a więc męstwo, umiłowanie ojczyzny, przyjaźń, lojalność i uczciwość, to wartości ponadczasowe, które zawsze będą w cenie i którymi się może i powinien kierować każdy.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie