2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Ferenc Molnar – notatka szkolna.

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Ferenc Molnar urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie, w zamożnej rodzinie żydowskiego lekarza Maurycego Neumanna. Jego matka Józefa z domu Wallfisch, była wielką miłośniczką literatury i tą miłość zaszczepiła swojemu synowi.

Ferenc Molnar, uczęszczał do Kalwińskiego Gimnazjum w Budapeszcie, który zdał z wyróżnieniem. Pracę jako dziennikarz rozpoczął już w wieku lat osiemnastu. W tym czasie również chciał studiować w szkole wojskowej, jednak po namowie swojego ojca rozpoczął studia prawnicze początkowo w rodzinnym Budapeszcie, a następnie w Genewie. Po dołączeniu do zespołu dziennikarzy w budapesztańskiej gazecie „Budapesti Hirlan” zmienił swoje nazwisko z Neumann na Molnar. Jak wyjaśniał chciał być znany jako pisarz węgierski. Już w tym czasie Molnar zasłynął jako błyskotliwy reportażysta. W swoich reportażach opisywał wydarzenia ze świata polityki, kultury, nauki. Zasłynął swoimi relacjami z procesu zabójcy cesarzowej Sissi – Luccheniego.


Po zakończeniu nauki w 1900 roku wrócił do Budapesztu i rozpoczął pracę jako dziennikarz. W gazecie zaczęły się pojawiać jego reportaże, a jednocześnie rozpoczął pisać również nowele – zadebiutował w roku 1902 nowelą „A Doctor Ur”. W roku 1906 na zamówienie jego swojego byłego nauczyciela z gimnazjum rozpoczął pisać powieść w odcinkach „Chłopcy z Placu Pawła”. Utwór był pisany z tygodnia na tydzień i skierowany był do młodych czytelników gazety „Tanulok Lapja”.

„Chłopcy z Placu Pawła” przyniosły Molnarowi sławę. Jednak wskutek hulaszczego trybu życia, Molnar był zmuszony sprzedać prawa do książki wydawcy, który dzięki temu zdobył wielki majątek. Idąc za popularnością, jaką przyniosła mu książka, Molnar napisał wkrótce sztukę „Diabeł” która wkrótce zdobyła wielką popularność nie tylko na scenie budapesztańskiego teatru „Magyar Szinhaz”, ale również w Niemczech oraz Włoszech. Molnar napisał jeszcze osiem sztuk scenicznych, w tym uznawaną za jego najwybitniejsze dzieło, tragikomedię „Liliom”. Wybuch I wojny światowej przerwał karierę pisarza i dramaturga. W trakcie działań wojennych pracował jako korespondent i przesyłał wiadomości z pierwszej linii frontu. Swoje spostrzeżenia i refleksje z okresu wojennego ujął w książce „Dziennik korespondenta wojennego” W uznaniu zasług w 1918 roku został powołany w skład Węgierskiej Akademii Nauk.
Po wojnie w dalszym ciągu pisał sztuki teatralne, które przynosiły mu wiele wyróżnień. Między innymi za wystawione we Francji sztuki „Łabędź” oraz „Odeon” został oznaczony orderem Legii Honorowej, a w 1927 roku, podczas jego wizyty w Stanach Zjednoczonych został przyjęty przez ówczesnego prezydenta Coolidge`a. Po dojściu do władzy Hitlera w Niemczech, zdecydował się na emigrację. Powodem był zakaz wystawiania jego sztuk z uwagi na żydowskie pochodzenie. Początkowo wyjechał do Szwajcarii, a w roku 1940 emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął ponownie tworzyć. Nie wrócił do kraju po zakończeniu wojny i zmarł na emigracji 2 kwietnia 1952 roku.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie