2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Chłopcy z Placu Broni

2l.pl / Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Akcja „Chłopców z Placu Broni”, rozgrywa się w jednej dzielnic Budapesztu obecnej stolicy Węgier, a wówczas w jednym z ważniejszych miast cesarstwa Austro – Węgier. Ferenc Molnar zawęził akcję powieści do czterech miejsc w Budapeszcie.

Najważniejszym miejscem, w którym toczy się akcja jest plac przy ul. Pawła, a właściwie na drugim placu położonym na jego tyłach. Plac o którym jest mowa był dzierżawiony przez zarząd tartaku na skład drewna. Ułożone drewno w sągi tworzyło szereg krętych uliczek – wspaniałe miejsce do zabawy dla chłopców. Uliczki te wiodły na środek placu, gdzie ustawiony był budynek tartaku parowego. Wokół tartaku ustawione były wozy, na które układano drewno. Na sągach znajdowały się budowane przez chłopców twierdze dowodzone przez kapitanów.


Bardzo ważnym miejscem, w którym Molnar umiejscowił akcję swojej powieści jest Ogród Botaniczny. To miejsce, w którym Czerwone Koszule pod wodzą Feriego Acza miały swoje królestwo. Ich twierdza znajdowała się na wyspie pośrodku ogrodu. Twierdza była nie tylko chroniona przez fosę otaczającą wyspę, ale również przez mur otaczający cały ogród. Na wyspę prowadziła jedynie droga przez most, chroniony przez Czerwone Koszule.

Ponadto część akcji dzieje się w domu Nemeczka – położonego w Budapeszcie przy ulicy Rakos. Miejscem akcji jest również szkoła, do której uczęszczają chłopcy będący bohaterami powieści.
Czas akcji „Chłopców z Placu Broni” to koniec XIX wieku. Fabuła rozgrywa się w ciągu dwunastu dni marca roku 1889. Rok, w którym akcja się rozgrywa sugeruje data na pieczątce bractwa Związku Zbieraczy Kitu. Wprawdzie właściwa akcja właściwa obejmuje jedynie dziesięć dni, od kradzieży flagi Chłopców z Placu Broni przez wodza Czerwonych Koszul Feriego Acza i wyboru Boki na wodza chłopców z Placu Broni do śmierci Nemeczka. Jednak do akcji trzeba również wliczyć dwa dodatkowe dni. Pierwszego dnia bracia Pastor zastosowali „enstadt” czyli czas wojny odbierając Nemeczkowi kulki, które wygrał od Weissa, Rychtera, Kolnaya oraz Barabasza. Drugi dzień, którego nie można wyłączyć z akcji to dzień pogrzebu Nemeczka. Dzień ten spina całość akcji powieści Ferenca Molnara.  Dowiedz się więcej
„Chłopcy z Placu Broni” – najważniejsze cytaty
Z którym z bohaterów utworu „Chłopcy z Placu Broni” chciałbyś się zaprzyjaźnić?
Bohaterskie czyny Nemeczka
Postawa Nemeczka
Opis flagi i pieczęci w „Chłopcach z Placu Broni”
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym („Chłopcy z Placu Broni”) – opis
Zabawy chłopców w „Chłopcach z Placu Broni”
Ekranizacje i adaptacje „Chłopców z Placu Broni”
Bracia Pastorowie – charakterystyka
Deżo Gereb – charakterystyka
Feri Acz – charakterystyka
Janosz Boka – charakterystyka
Erno Nemeczek – charakterystyka
Uniwersalizm „Chłopców z Placu Broni”
Bitwa na Placu Broni – opis
Konteksty polityczne utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Śmierć Nemeczka i jej wymowa
Obraz szkoły w „Chłopcach z Placu Broni”
Feri Acz i Janosz Boka jako wodzowie – ocena
„Chłopcy z Placu Broni” - wątki główne i poboczne
Plac Broni – opis miejsca
Problematyka „Chłopców z Placu Broni”
Czym kierowali się bohaterowie utworu „Chłopcy z Placu Broni”
Chłopcy z Placu Broni – wartości etyczne
Plan wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
Ferenc Molnar – notatka szkolna.
Geneza „Chłopców z Placu Broni”
Czas i miejsce wydarzeń „Chłopców z Placu Broni”
„Chłopcy z Placu Broni” - streszczenie