Jesteś w: Balladyna

Elementy powieści gotyckiej w „Balladynie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Słowacki będąc autorem sięgającym po różne konwencje literackie, przy pisaniu „Balladyny” posłużył się również powieścią gotycką, uprawianą głównie na przełomie XVIII i XIX wieku. Typową jej cechą była tajemnicza czy wręcz upiorna atmosfera. W „Balladynie” grozy nie brakuje ale poeta momentami rozbija przyjętą konwencję scenami lirycznymi lub komicznymi.

Elementami budującymi atmosferę grozy w powieści gotyckiej stawały się nawiedzone zamki, pułapki, osoby dotknięte szaleństwem, klątwy spadające na bohaterów, śmierć i choroby. Bohaterami często bywała antynomiczna para, gdzie jedna osoba posiadała cechy demoniczne, druga zaś była ucieleśnieniem niewinności. Taką parą w „Balladynie” stanowią Balladyna i Alina.

Alina szybko jednak ginie z rąk siostry, by ustąpić miejsca innym osobom jako ofiarom.

Świat fantastycznych postaci u Słowackiego nie jest groźny. Są jednak w dramacie miejsca naznaczone piętnem zbrodni. Zgrozę budzi w lesie zakątek, gdzie rosną maliny. Chatka pustelnika też nie robi miłego wrażenia – zwłaszcza, gdy ukryto tam ciało zabitej dziewczyny. Zamek Kirkora jest groźny od kiedy zaczęła rządzić w nim Balladyna.

Istotnym elementem powieści gotyckiej było zaistnienie jakiejś ciemnej zbrodni, która wpłynęła na fabułę utworu oraz na jego wymowę ideową. W „Balladynie” taką zbrodnią jest zabójstwo Aliny. Pociąga ono za sobą kolejne nieszczęścia - śmierć wszystkich, którzy wiedzieli coś o zbrodni.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej