Jesteś w: Balladyna

Motyw miłości w „Balladynie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Chociaż w dramacie Słowackiego „Balladyna” dużo mówi się o miłości, to uczucie to praktycznie nie istnieje. Miłość Goplany do Grabca jest absurdalna i komiczna. Realizuje się poprzez magiczne gierki Goplany, które Grabiec obserwuje z czystej ciekawości. Jego związek z Balladyną też pozbawiony jest uczuciowości. Spotyka się z nią ale gdy wychodzi za mąż nie ma to dla niego większego znaczenia.

Kirkor żeni się z rozsądku, zgodnie z radą Pustelnika. Alinę i Balladynę traktuje jak ładne przedmioty, z których wybrać może tylko jeden. Charakter wybranki nie interesuje go. Zakłada, że prosta dziewczyna będzie posłuszna mężowi.

Alina i Balladyna rzekomo kochają matkę. Okazuje się jednak, że jest to raczej kwestia charakteru i sposobu bycia. Alina jest tkliwa i posłuszna, Balladyna – krnąbrna i samolubna.

Balladyna ogarnięta żądzą władzy o miłości nie myśli. Szuka mężczyzn, dzięki którym osiągnie swój cel. Kirkor jest jej zupełnie obojętny. Mając przed sobą perspektywę objęcia tronu, usuwa ze swojej drogi nawet Kostryna, z którym mogłaby dzielić władzę. Zabicie dawnego kochanka, Grabca też nie stanowi dla niej większego problemu. Przeraża ją jedynie sam akt zbrodni.

Miłość Filona do martwej dziewczyny jest niemniej absurdalna niż miłość Goplany do Grabca. Dostarcza Filonowi jedynie pretekstu do opłakiwania niespełnionej miłości. Dzieje się tak, ponieważ Filon chce, by jego uczucia pozostawały w sferze fantazji. Słowacki w ten sposób zanegował ideał romantycznego uczucia.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej