Jesteś w: Balladyna

Elementy baśniowe w „Balladynie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W liście do matki z 18 grudnia 1834 roku Słowacki napisał tak o swoim dramacie: „Zobaczysz kiedyś Mamo kochana, co to za dziwna kraina – i czasy. Tragedia cała podobna do starej ballady, ułożona tak, jakby ją gmin układał, przeciwna zupełnie prawdzie historycznej, czasem przeciwna podobieństwu prawdy. Ludzie jednak starałem się aby byli prawdziwymi i aby w sercu mieli nasze serca”.

Rzeczywiście, poeta umieścił akcję dramatu „Balladyna” w czasach, jak sam to określił, „bajecznych” a jego bohaterowie nie mają nic wspólnego z prawdą historyczną. Dynastia Popielów należy raczej do legendy o prahistorii Polski, chociaż wspomniana jest w kronikach Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Nigdzie nie ma jednak mowy o Popielu III i Popielu IV.

Opis okrutnych zbrodni / zabójstwo siostry, Grabca, zgładzenie Pustelnika, tortury i uśmiercenie matki / należą też do elementów baśniowych. Stare baśnie były bowiem okrutne, w odróżnieniu od ich złagodzonych form, jakimi stały się bajki.

Dołączony został do tego świat fantastycznych postaci obdarzonych czarodziejskimi mocami. Żyją one w lesie i nad brzegami jeziora Gopło. Potrafią ingerować w sprawy ludzi dokonując różnych czarów. Jesteśmy gotowi uwierzyć, że Goplana mogłaby wskrzesić zabitą Alinę, gdyby Balladyna wyrzekła się ślubu z Kirkorem. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że potrafiła zmienić Grabca w płaczącą wierzbę. Rzeczą niezwykłą jest fakt, iż Grabiec jako drzewo mógł być świadkiem zbrodni.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej