Jesteś w: Balladyna

Motyw zbrodni w „Balladynie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” jest tragedią. Zbrodnia stanowi przewodni motyw tego dramatu. Już nas samym wstępie dowiadujemy się o krwawych rządach Popiela IV, który usunął z tronu Popiela III. Na razie jest to jednak sprawa odłożona na przyszłość, ponieważ Kirkor w tym momencie poszukuje kandydatki na żonę.

Jego ślub z Balladyną przypieczętowany jest zbrodnią, o czym Kirkor nie wie. Balladyna, by z chłopki stać się panią zamku morduje swoją siostrę. Jest to jej pierwsza zbrodnia, która wprawia ją w panikę. W rozmowie z Goplaną, gdy ta bada jej stan ducha, Balladyna akceptuje zabójstwo. Myśl, że wszystko mogłoby okazać się tylko snem z niechęcią odrzuca. Woli być zabójczynią i żoną pana zamku.

Kolejnym zbrodniczym czynem jest pozbycie się matki. Zmuszają ją do tego pycha i żądza władzy. Matka jest osobą, która podważa jej autorytet. Balladyna wprawdzie nie zabija jej, ale wypierając się związku z nią i wyrzucając z zamku, skazuje starą kobietę na poniewierkę. Ślady po jej wiejskim pochodzeniu zostają zatarte – ich chata spaliła się a matka stała się anonimową żebraczką. Z przeszłości zostaje tylko na czole Balladyny piętno zbrodni – krwawa plama.

Zmierzając do utrwalenia swojego panowania tytułowa bohaterka dramatu posuwa się do dalszych zbrodni. Zabija wspólnie z Kostrynem rycerza Gralona, ponieważ sądzi, że wie on coś o śmierci Aliny. Z Kostryna robi wspólnika i kochanka. Razem z nim odbiera Grabcowi koronę Lecha, wcześniej zabijając go. Wydaje również polecenie zabicia Pustelnika.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej