Jesteś w: Balladyna

Motyw matki w „Balladynie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W dramacie Słowackiego „Balladyna” jedną z głównych postaci jest matka Aliny i Balladyny. Pojawia się ona od początku do końca sztuki. Na skutek kolejnych zdarzeń w jej psychice zachodzą zmiany – z troskliwej matki przekształca się ona w oskarżycielkę własnej córki. Jej tragiczny los jest jednym z elementów obciążających winą tytułową bohaterkę.

Matka Balladyny jest prostą kobietą, przyzwyczajoną do pracy we własnej zagrodzie. Nie żyje w izolacji – utrzymuje kontakty towarzyskie z innymi kobietami ze wsi. Jej pragnieniem jest wydanie za mąż dwóch córek. Liczy na to, że obie dostaną mężów dobrych i zamożnych. Nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądało jej życie, gdy córki wyjdą za mąż? Poza tym, ma przy sobie szczerze kochającą ją Alinę, na którą może liczyć.

Balladyna zmienia naturalny bieg rzeczy – zabija siostrę, zamiast niej poślubia Kirkora, każe spalić ich wiejską chatę i przenosi się wraz z matką na zamek. Tutaj okazuje się, że Wdowa nie wie co ze sobą zrobić. Balladyna ukrywa matkę przed mieszkańcami zamku i gośćmi. Nie dopuszcza też do niej kobiet ze wsi. Wstydzi się matki, która swoim zachowaniem zdradza wiejskie pochodzenie pani zamku. Matka, tymczasem próbuje zwrócić na siebie uwagę córki. Rozgniewana Balladyna wypiera się jej wobec ucztujących gości, twierdzi, że jest to stara żebraczka i każe wyrzucić ją z zamku, chociaż w tym czasie na dworze szaleje burza.

Zrozpaczona matka próbuje popełnić samobójstwo – wiesza się, ale piorun uderza w drzewo, gałąź łamie się a ona zostaje oślepiona. O swoim losie opowiada Pustelnikowi. Nie mówi mu jednak kim jest jej córka.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej