Jesteś w: Balladyna

Świat rzeczywisty i świat fantastyczny w „Balladynie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Należałoby zacząć od tego, że Juliusz Słowacki umieścił akcję swojego dramatu „Balladyna” w czasach, jak sam to określił – bajecznych. Wprawdzie Wincenty Kadłubek i Jan Długosz wspominają w kronikach o prapoczątkach państwa polskiego i dynastii Popielów ale traktowane jest to raczej jako legenda, a nie zapis wydarzeń historycznych.

Postacie występujące w „Balladynie” podzielił Słowacki na dwie kategorie: osoby i osoby fantastyczne. Do osób fantastycznych należą Goplana, Skierka i Chochlik. Pozostali są osobami realnymi.

W sztuce Słowackiego świat realny miesza się ze światem fantastycznym. Nimfa wodna Goplana i jej diabliki żyją obok ludzi. Duchy te związane są ze światem przyrody. Goplana jest królową fal na jeziorze Gopło. Jej władzy podlegają drzewa, kwiaty, owady, drobne żyjątka wodne. Skierka i Chochlik są jej sługami.

Te fantastyczne twory mają swój wpływ na ludzi. Sprowokowane, potrafią ingerować w ich życie. Zakochana w człowieku Goplana postanawia pomieszać ludziom plany i pokierować biegiem wydarzeń tak, by zachować swojego ukochanego czyli Grabca dla siebie.

Z działań Goplany nie wynika jednak nic dobrego. Nie rozumie ona świata ludzi, który rządzi się własnymi prawami. Panuje w nim przemoc, walka o władzę i majątek, pycha i oszustwo. Już na samym początku tragedii dowiadujemy się, że Pustelnik jest zdetronizowanym królem Popielem III, którego z tronu usunął jego brat. Niebawem łagodna, szczera i ustępliwa Alina ginie z rąk zaborczej Balladyny. W następnej kolejności ofiarami panującej przemocy stają się również inni bohaterowie sztuki. Z powodu korony Lecha ginie nawet prostoduszny i naiwny Grabiec.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej