Jesteś w: Balladyna

Juliusz Słowacki – ogólne uwagi o twórczości

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Juliusz Słowacki pozostawił po sobie obfity dorobek twórczy. Był autorem 13 dramatów, 20 poematów, ogromnej ilości wierszy, listów a także jednej powieści. Stał się również twórcą systemu filozoficznego nazwanego genezyjskim / pneumatycznym /. Obok Mickiewicza i Krasińskiego uznawany jest za jednego z Wieszczów Narodowych. Jego twórczość związana jest z polskim romantyzmem.

W swoich utworach Słowacki zajmował się problematyką zgodną z duchem epoki i sytuacją Polaków. Jest w nich sprawa walki narodowowyzwoleńczej i przeszłości narodu a obok tego pojawia się tematyka uniwersalna – problemy natury egzystencjalnej.

Słowacki był mistykiem. W twórczości lirycznej odwoływał się do Orientu, rodzimej ludowości oraz do słowiańszczyzny. Przez badaczy literatury uznawany jest za twórcę nowoczesnego dramatu polskiego. Wywarł duży wpływ na pisarzy Młodej Polski.

Najbardziej znane utwory Słowackiego to:
dramaty: „Balladyna”, „Kordian”, „Fantazy”, „Ksiądz Marek”, „Horsztyński”, „Sen srebrny Salomei”, „Książę niezłomny”, „Beatrix Cenci”, „Lilla Weneda”, „Mazepa”, „Mindowe”;
poematy: „Anhelli”, „Beniowski”, „Genezis z Ducha”, „Godzina myśli”, „Król-Duch”, „W Szwajcarii”, „Ojciec zadżumionych”, „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu”
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej