Jesteś w: Balladyna

Balladyna – streszczenie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tekst dramatu Słowackiego „Balladyna” poprzedza list dedykacyjny z d. 9 lipca 1839 r. Pisarz swój utwór dedykuje autorowi „Irydiona” czyli Zygmuntowi Krasińskiemu. Wyraża w nim obawy, że jego dramat może być niezrozumiany. Porównuje siebie do Homera śpiewającego swoje rycerskie pieśni obojętnym falom Morza Egejskiego. Konstrukcję dramatu tłumaczy powołując się na przykład włoskiego poety – Lodovico Ariosto. Jest on twórcą epopei „Orland Szalony”. Słowacki w „Balladynie” wzorem Ariosta chce przedstawić świat będący tworem poetyckiej fantazji, gdzie patos miesza się z ironią i karykaturą. Ma być to gra z konwencjami literackimi, z legendarną przeszłością, moralnością, historią i tradycją.

Akcja dramatu zaczyna się nad jeziorem Gopło. Znajduje się tam chatka Pustelnika. Przybywa do niej bogaty pan zamku Kirkor. Kirkor chce zasięgnąć rady w sprawie swojego małżeństwa. Pustelnik poucza go, by szukał prostej dziewczyny na przyszłą żonę. Przy tej okazji Kirkor dowiaduje się, że Pustelnik jest zdetronizowanym władcą, Popielem III i posiada cudowną koronę Lecha. Zdetronizował go brat, Popiel IV. Z koroną Lecha wiąże się legenda o mitycznym założycielu państwa polskiego. Pustelnik uważa, że insygnium królewskie powinno znajdować się w rękach panującego władcy. Popiel IV zasiada jednak na tronie bezprawnie a jego rządy są krwawe.

Po odejściu Kirkora pojawia się u Pustelnika pasterz Filon. Narzeka on, że nie może znaleźć odpowiedniej wybranki, która przypominałaby antyczną boginię. Starzec gani go za płaczliwość i wygórowane wymagania.

W tym czasie nad jeziorem Gopło budzi się nimfa wodna – Goplana. Usługują jej dwa diabliki – Chochlik i Skierka. Goplana zakochana jest w zwykłym człowieku. Jej wybrankiem jest Grabiec. Grabiec to prostak, który lubi alkohol i dobre jedzenie. Kocha się w córce Wdowy – Balladynie. Od Goplany ucieka. Zazdrosna Goplana postanawia wtrącić się w życie ludzi i pokrzyżować im plany. Posyła Chochlika i Skierkę, by duszki złamały koło w karecie Kirkora tak, aby ten zatrzymał się przed chatą Wdowy i zainteresował się jej córkami.

Rzecz dzieje się zgodnie z planem Goplany. Kirkor trafia do domu wdowy i poznaje tu dwie piękne dziewczyny – Alinę i Balladynę. Postanawia ożenić się z jedną z nich ale nie wie którą wybrać. Wdowa decyduje, by rozstrzygnął za niego los – Alina i Balladyna pójdą rankiem zbierać maliny. Która pierwsza zbierze dzban malin, ta zostanie żoną Kirkora.

Tym czasem Chochlik nie stara się zbytnio i dopuszcza do spotkania Balladyny z Grabcem.

Rozzłoszczona Goplana zamienia Grabca za karę w płaczącą wierzbę. W tym samym lesie Alina i Balladyna zbierają maliny. Alinie dzbanek szybko napełnia się. Balladyna nie nadąża za siostrą. Widząc, że przegra ten wyścig w zbieraniu, zabija siostrę. Zbrodnia pozostawia na jej czole krwawą plamę. Świadkami morderstwa są płacząca wierzba, Goplana i Skierka. Goplana posyła po Pustelnika, który leczy ziołami. Chce ratować Alinę.

Martwą dziewczynę w lesie znajduje Filon. Podziwia jej urodę i ubolewa nad śmiercią dziewczyny. Obok leży nóż, którym Alina została zabita. Zastaje go na tym Pustelnik. Sądzi on, że Filon jest mordercą. Każe zabrać ciało Aliny do swojej chaty.

Na miejsce zbrodni wraca Balladyna. Goplana przemawia do Balladyny głosem zabitej siostry. Balladyna jednak już zaakceptowała swoją zbrodnię. Nie chce, by Alina wróciła do życia. Zabiera jej dzbanek malin i wraca do domu. Tam tłumaczy, że siostra uciekła z nieznanym mężczyzną.
W tej sytuacji odbywa się ślub Balladyny z Kirkorem.

Gdy Grabiec odzyskuje swoją ludzką postać, powraca pod dom Balladyny. Domu jednak już nie ma. Chata została spalona a matka i córka przeniosły się na zamek Kirkora. Kirkor musi jednak nagle wyjechać i pozostawia młodą żonę pod opieką sługi – rycerza Fon Kostryna. Jedzie najpierw
do Pustelnika, aby obejrzeć koronę Lecha.

Nie tylko on odwiedza Pustelnika. Pojawia się tutaj również Filon w nadziei, że Alina wróciła do życia. Przybywa tu też Balladyna, by prosić zielarza o przepis na usunięcie z czoła krwawej plamy. Pustelnik poznaje jej tajemnicę. Przyrzeka, że Alina ożyje, gdy siostra wezwie ją po imieniu.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej