Jesteś w: Potop

Andrzej Kmicic - rycerz czy warchoł?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Andrzej Kmicic – główna postać „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Wygrywa zarówno jako kochanek – otrzymuje rękę Aleksandry Billewiczówny, jak i jako bohater narodowy – jego młodzieńcze błędy zostają mu wybaczone, dzięki poświęceniu dla ojczyzny. Jego sukces okupiony jednak został wieloma ranami i wyrzeczeniami. Zanim doszło do zawarcia szczęśliwego małżeństwa i wybaczenia Kmicicowi dawnych win, bohater musiał wiele przecierpieć i wykazać się stałością uczucia. Z pospolitego warchoła i buńczucznego sarmaty musiał zmienić się w prawego rycerza i obrońcę ojczyzny.

Bohatera poznajemy, gdy pierwszy raz spotyka Billewiczównę, która zgodnie z umową zawartą przez Herakliusza Billewicza z ojcem Kmicica, ma wyjść za niego za mąż. Pierwsza wizyta szlachcica w Wodoktach przebiega w miłej atmosferze, przypadają sobie do gustu. Niestety w niedługim czasie dochodzi do szeregu niechlubnych incydentów z udziałem Kmicica. Poinformowana o tym przez szlachtę laudańską Oleńka daje młodzieńcowi ultimatum: musi wybierać między nią a towarzyszami i zmienić swoje postępowanie.

Mimo szczerych chęci nie udaje mu się to i gdy jego kompani zostają zamordowani Andrzej napada w akcie zemsty na majątek ich zabójców. Niedługo po tym dochodzi do wydarzenia, które całkowicie dyskwalifikuje jego osobę w oczach dziewczyny. W Upicie książę Radziwiłł podpisuje umowę ze Szwedami i wszyscy oprócz Kmicica wypowiadają mu posłuszeństwo. Szlachcic nie może tego zrobić, gdyż przysięgał wierność księciu na krzyż i daje się przekonać, że był to jedyny ratunek dla kraju. Po wizycie u Bogusława i odkryciu prawdy Kmicic zmienia się, przyjmuje nazwisko Babinicz, postanawiając odtąd szczerze i z oddaniem służyć Rzeczpospolitej.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej