Jesteś w: Potop

Czy twoim zdaniem Kmicic jest bohaterem dla współczesnego, młodego człowieka?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Moim zdaniem trudno w dzisiejszych czasach utożsamiać się z dawnymi bohaterami literackimi, szczególnie, jeśli reprezentują oni tak odległe czas, jak XVII wiek. Andrzej Kmicic to główny bohater trzytomowej powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Potop”. Autor pragnął, by jego książka służyła pokrzepieniu serc, dlatego postać Kmicica przechodzi metamorfozę – awanturniczy młodzieniec zmienia się w obrońcę ojczyzny.

Tryb hulaszczego życia sarmackiego warchoła nie przystaje do dzisiejszych czasów. Zamiast pijatyk w karczmach można jedynie pójść do dyskoteki do klubu. Bójki owszem zdarzają się, ale ich finisz nie jest tak tragiczny jak w połowie XVII wieku, jednak pewne analogie są możliwe. Do współczesnego czytelnika nie przemawia przemiana sławetna przemiana Kmicica z hulaki w prawomyślnego patriotę. Pisarz zbyt wyidealizował bohaterstwo bohatera, wyolbrzymił moralną przemianę na Jasnej Górze. Bohaterskie czyny Kmicica można porównać z wyczynami autorów współczesnych filmów sensacyjnych – zmieniły się sposoby walki, narzędzia walki itp. Jednak patos im towarzyszący nudzi i odstręcza.

Kmicic, choć bliski jest postaciom popkultury, głównie za sprawą filmu Hoffmana i roli Olbrychskiego wpisał się w kanon polskich bohaterów. Jednak dla mnie jego postać, motywacje i czyny są nieautentyczne. Nie uczą mnie jak radzić sobie w normalnym życiu i nie stanowią żadnego wzorca.



  Dowiedz się więcej