Jesteś w: Kamizelka

Motyw śniegu w noweli „Kamizelka”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Oprócz symbolicznej kamizelki w utworze pojawia się motyw śniegu. Pozwala on na pełne i niedosłowne odczytanie przesłania utworu Prusa. Sprawia, że historia narratora oraz historia małżeństwa nabierają uniwersalnego charakteru.

Wspomnienie o śniegu pojawia się w utworze kilkukrotnie, jednak w sposób przemyślany i celowy. Słyszymy o nim podczas fragmentu o kupnie kamizelki, śnieg towarzyszy rozmyślaniom narratora o sąsiadach. Najwymowniej zostaje przywołany w zakończeniu: „Padał tylko śnieg taki gęsty i zimny, że nawet w grobach marzły ludzkie popioły”. Sugeruje zasypanie świata białym puchem, pozbawienie życia, radości, co ma zdecydowanie pesymistyczną wymowę. Śnieg skazuje wszystko na zapomnienie, nawet groby. Jednak po tym stwierdzeniu pada zdanie: „Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?”.

Nadaje ono tragicznej i smutnej opowieści element optymizmu. Słońce za chmurami symbolizuje bowiem ludzką dobroć i miłość. W świecie, w którym panuje niesprawiedliwość, nieuczciwość, brak zrozumienia tylko dzięki miłości możliwe jest odzyskanie optymizmu i nadziei na lepszą przyszłość. Miłość potrafi sprawić, że śnieg stopnieje, a życie rozkwitnie na nowo.



  Dowiedz się więcej