Jesteś w: Kamizelka

„Kamizelka” jako nowela o miłości

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Kamizelka” Bolesława Prusa to doskonała opowieść o miłości, cierpliwości i wytrwałości dwojga kochających się ludzi, urzędnika i jego żony. Tytułowa kamizelka staje się w ich życiu czymś ogromnie ważnym, symbolem bezgranicznej miłości. O losach małżeństwa dowiadujemy się od narratora mieszkającego naprzeciwko małżeństwa.

Pan i Pani to para darząca się wielką miłością. W niedzielę razem wychodzą na spacer do Ogrodu Botanicznego lub do Łazienek a wieczory spędzają razem pracując do późnych godzin. Ich szczęście nie trwa długo gdyż pan czuję się coraz gorzej, okazuje się, że ma on gruźlicę.. Żona podchodzi do całej sprawy z ogromny spokojem i opanowaniem. Wkładając kamizelkę mąż widział ze staje się ona coraz luźniejsza a on coraz bardziej chudnie. Nie chcąc martwić żony przesuwał sprzączkę paska tak, aby kamizelka sprawiała wrażenie ciaśniejszej. Pewnego dnia zauważył, że kamizelka jest nawet za ciasna, wierząc w to, że bliski jest wyzdrowienia. Przed śmiercią mówi żonie o tym, że przesuwał sprzączkę paska, żeby jej nie martwić. Pani po śmierci męża sprzedaje niepotrzebne rzeczy i wyprowadza się.

Narrator, patrząc na kamizelkę, odkrywa jej tajemnicę: żona, aby dodać mężowi otuchy i pokazać mu, że jest z nim lepie skracała pasek a mąż nie chcąc martwić żony poluźniał go aż do momentu, kiedy kamizelka wydala mu się ciasna. Działania obojga pokazują nam, jaką ważna dla nich była miłość. Do końca nie chcieli sprawiać sobie przykrości, dzięki temu więzi rodzinne stanowią najcenniejszą wartość w życiu. Sens moralny kłamstwa został przedstawiony jako wartość pozytywna. Małżonkowie kochali się tak mocno, że za wszelką cenę chcieli oszczędzić sobie wzajemnie cierpienia i uciekają się do drobnego oszustwa.



  Dowiedz się więcej