Jesteś w: Kamizelka

Kamizelka i jej znaczenie w noweli Prusa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Głównym symbolem w utworze jest kamizelka. Jej opis znajdziemy już na początku utworu: „Przód spłowiały, a tył przetarty. Dużo plam, brak guzików, na brzegu dziurka, wypalona zapewne papierosem. Ale najciekawsze w niej są ściągacze. Ten, na którym znajduje się sprzączka, jest skrócony i przyszyty do kamizelki wcale nie po krawiecku, a ten drugi, prawie na całej długości, jest pokłuty zębami sprzączki.” Dowiadujemy się, że kamizelka była częścią ubioru pana – nakładał ją codziennie, nawet, gdy był już ciężko chory. Uznał, że kamizelka jest wyznacznikiem i symbolem jego choroby - z każdym kolejnym dniem luźniejsza nieodmiennie przygnębiała pana.

Z kamizelką łączy się także motyw kłamstwa obojga małżonków. Główny bohater noweli, chcąc ukryć przed żoną fakt coraz gorszego stanu zdrowia przesuwał sprzączkę od kamizelki w taki sposób, by domykała się ciągle na tą samą dziurkę. Przyznał się do tego niedługo przed śmiercią, gdy zauważył, że kamizelka nagle stała się za ciasna. Uwierzył wówczas, że ma szansę wyzdrowieć. Jednak to kochająca współmałżonka starała się ulżyć w cierpieniu męża i skracała pasek ubrania. W rezultacie oboje oszukiwali siebie , choć kierowała nimi miłość.

Kamizelka ma w utworze ważne znaczenie, o czym świadczy już tytuł utworu. Kamizelka jest ważna jako zasada organizująca materię fabularną całej noweli. Towarzyszy poszczególnym sekwencjom akcji. Ona i stosunek bohaterów, jaki wobec niej przejawiają rozwija cały wątek fabularny. Kamizelka w noweli ma sens paraboliczny, gdyż nie określa jedynie przedmiotu, zyskuje głębszy sens. Jest symbolem walki z chorobą, wzajemnej troski dwojga małżonków, zaś dla narratora stanowi świadectwo pamięci. Motyw kamizelki spaja więc ze sobą dwie historie: narratora i jego sąsiadów. Jej wspomnienie stanowi także klamrę utworu.



  Dowiedz się więcej