Jesteś w: Kamizelka

„Kamizelka” jako nowela

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

„Kamizelka” należy do typowych, wzorcowych pozytywistycznych nowel. Powstała w okresie największego rozwoju polskiej nowelistyki i spełnia wszelkie wymogi formalne gatunku, dlatego można ją zaliczyć do nowel właściwych.

Utwór Prusa jest krótkim utworem należącym do epiki, zalicza się do prozy. Ma zwartą kompozycję, zwięzłą i wyraźnie zarysowaną akcję, bez wprowadzania długich opisów czy wątków pobocznych. Głównym tematem jest historia młodego małżeństwa. Nowela posiada także wyróżnione rozpoczęcie i zakończenie.

Fabuła utrzymana w granicach codziennego życia oscyluje wokół wydarzeń dramatycznych. Akcja zmierza do punktu kulminacyjnego, jakim jest fakt dokonywania manipulacji przy sprzączce od kamizelki przez oboje małżonków. Ponadto występuje tu zredukowana liczba bohaterów.

W noweli możemy odnaleźć wszelkie wyznaczniki utworu skonstruowanego według „teorii sokoła”, która wywodzi się od tytułu utworu Boccaccia „Sokół”, która została uznana za wzór. Oprócz wymienionych już cech „Kamizelka” posiada wyraźnie zaznaczony punkt kulminacyjny, główny motyw, czyli tytułowa kamizelka występuje w każdej, istotnej fazie fabuły, dzięki temu utwór jest wewnętrznie spójny. Nowela jest praktycznie utworem jednowątkowym z ograniczoną liczbą bohaterów drugiego planu. Ponadto zawiera niewielką ilość komentarzy odautorskich, opisów, charakterystyk postaci.



  Dowiedz się więcej