Jesteś w: Kamizelka

Bolesław Prus – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Bolesław Prus to pseudonim artystyczny Aleksandra Głowackiego. Urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie. Jego ojciec Antoni pracował jako ekonom i oficjalista, matka – Apolonia z Trębińskich zmarła na gruźlicę, gdy Aleksander miał dwa i pół roku, niedługo później stracił ojca. Wychowywał się w Lublinie u ciotki Olszewskiej. Nastepnie jego wychowaniem zajął się starszy brat – Leon.

Po wybuchu powstania styczniowego szesnastoletni Głowacki uciekł z Gimnazjum Męskiego Klasycznego w Kielcach i dołączył do oddziału powstańczego. Został ranny i dostał się do niewoli, a następnie kontynuował naukę Gimnazjum ukończył w Lublinie w 1866 roku, a następnie zaczął naukę na Wydziale Matematyczno-Fizycznym w Szkole Głównej i zamieszkał w Warszawie. Współpracował z „Kurierem Świątecznym”, gdzie pisywał teksty satyryczne jako Jan w Oleju.

Po dwóch latach porzucił studia borykając się z problemami ekonomicznymi. Imał się wielu zajęć. Od 1872 roku współpracował jako felietonista z pismem „Niwa”, pisał artykuły do „Opiekuna Domowego”, a także periodyku „Mucha”. Od tego momentu zaczyna publikować pod pseudonimem Bolesław Prus. W 1874 roku jego felietony zaczynaja ukazywać się w „Gazecie Polskiej”. Autor publikuje także pierwsze utwory literackie

Dzięki redakcji kroniki tygodniowej w „Kurierze Warszawskim”, jego sytuacja materialna polepsza się. W okresie od 1875 roku do 1887 roku ukazało się tam 345 felietonów jego autorstwa. W styczniu 1875 roku bierze ślub z Oktawią Trembińską. W latach osiemdziesiątych XIX wieku podróżował między innymi do Zakopanego, Wisły, Wiednia, Paryża. W kolejnych latach współpracował z „Kurierem Codziennym” i „Tygodnikiem Ilustrowanym”. W sumie, przez całe życie napisał on około 1100 felietonów i kronik.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej