2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Król Edyp

2l.pl / Charakterystyka Jokasty

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Jokasta jest żoną króla Edypa. Edyp poślubił ją, gdy pokonał Sfinksa nękającego Teby. Kobieta była już wtedy wdową. Jej mąż, król Lajos zginął – został zabity na drodze przez nieznanego napastnika. Jokasta ma z Edypem czworo dzieci – Antygonę, Ismenę, Polinejkesa i Eteoklesa. Wszyscy żyją spokojnie i szczęśliwie w Tebach. Jej brat, Kreon służy parze królewskiej jako doradca.

Żona Edypa nie zastanawia się nad przeszłością. Miała ona z królem Lajosem dziecko – syna. Jej mąż kazał jednak dziecko zabić, ponieważ wyrocznia przepowiedziała mu, że zginie z jego rąk. Jokasta jest przekonana, że niemowlę zostało uśmiercone.


Spokój Teb zburzony zostaje nagle przez plagi, jakie spadają na miasto. Okazuje się, że bogowie wymierzyli Tebom karę za ukrywanie w mieście mordercy Lajosa. Na dodatek morderca nie poniósł za swój czyn żadnej kary. Sprawa ta została zaniedbana z powodu Sfinksa, który w przeszłości był dala Teb najważniejszym problemem.

Problem Teb jest sprawą mężczyzn i Jokasta nie wtrąca się w ich działania. Ingeruje, dopiero gdy Edyp z powodu niejasnych informacji zaczyna podejrzewać jej bata Kreona o spisek przeciwko niemu. Jest przekonana, że uspokoi męża, jeśli opowie mu o niektórych sprawach z przeszłości i o śmierci Lajosa.
Jej wyjaśnienia odnoszą wręcz przeciwny skutek. Powoli zaczyna ujawniać się sprawa zabójstwa Lajosa i kazirodztwa Edypa. Jokasta wcześniej niż jej mąż odkrywa prawdę. Chce zatrzymać bieg zdarzeń. Błaga męża, by nie dociekał kim byli jego rodzice? Edyp nie słucha jej. Wydaje mu się, że dokładne ustalenie wszystkiego rozwiąże wszystkie kłopoty.

Gdy wreszcie sprawy rzeczywiście wyjaśniają się, zrozpaczona Jokasta popełnia samobójstwo – wiesza się na swojej chuście. Jest, podobnie jak Edyp, ofiarą ciążącego nad nią fatum. Trudno dociec, w którym momencie popełniła błąd. Wszystko, co zrobiła odbywało się zgodnie z ustalonymi regułami postępowania. O jej losie zadecydowały wyroki bogów, które uczyniły z niej kobietę nieszczęśliwą i zhańbioną.  Dowiedz się więcej
„Król Edyp” Sofoklesa – najważniejsze cytaty
Najważniejsze inscenizacje tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
Grecki teatr antyczny – słowniczek terminów
„Król Edyp” tragedią o ludzkich losach i postawach wobec życia
Chór w starożytnej tragedii greckiej
Konflikt tragiczny w „Królu Edypie”
Koncepcja ludzkiego losu według Sofoklesa
Funkcja katharsis w „Królu Edypie”
Motyw winy i kary w „Królu Edypie”
Znaczenie terminów: tragedia, tragizm, perypetia, decorum
Problem cierpienia w „Królu Edypie”
Motyw Boga w „Królu Edypie” Sofoklesa
Problematyka tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
„Król Edyp” - czas i miejsce akcji
Motyw przepowiedni w „Królu Edypie”
Motyw przeznaczenia w „Królu Edypie”
Motyw władzy w „Królu Edypie”
Charakterystyka Jokasty
„Król Edyp” jako tragedia przeznaczenia
Charakterystyka Edypa
„Król Edyp” - charakterystyka postaci tragedii
„Król Edyp” jako przykład tragedii greckiej
Budowa tragedii greckiej
Teatr antyczny - charakterystyka
Sofokles – notatka szkolna
Mit o rodzie Labdakidów
„Król Edyp” - plan wydarzeń
„Król Edyp” - streszczenie