2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Król Edyp

2l.pl / Charakterystyka Edypa

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Edyp jest głównym bohaterem tragedii Sofoklesa „Król Edyp”. W sztuce widzimy go w tym momencie jego życia, gdy jest królem Teb, mężem Jokasty i ojcem czwórki dzieci. Edyp ma jednak za sobą niejasną przeszłość, która ciąży mu. Stara się o niej nie pamiętać, żyć szczęśliwie i spokojnie w Tebach u boku Jokasty.

Jest człowiekiem szlachetnym. Cieszy się szacunkiem mieszkańców Teb. Wydaje mu się, że sprytnym posunięciem uniknął tragedii, którą przepowiedziała mu wyrocznia delficka. Jego nieszczęściem miało być zabójstwo własnego ojca i kazirodczy związek z matką. Aby tego uniknąć młody Edyp uciekł od rodziców z Koryntu, tułał się po świecie aż w końcu trafił do Teb. Za pokonanie potwora Sfinksa został wynagrodzony małżeństwem z owdowiałą Jokastą i tronem królewskim w Tebach.


Gdy po wielu latach spokojnego panowania nagle spadają na miasto plagi, król Edyp czuje się w obowiązku ratować mieszkańców miasta. Od wyroczni delfickiej dowiaduje się, że jest to kara bogów za niepomszczoną śmierć starego króla Lajosa. Ufa tej wyroczni i rozpoczyna dochodzenie zmierzające do ujawnienia mordercy. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że on jest mordercą Lajosa a Jokasta to jego matką.

Edyp długo broni się przed zrozumieniem prawdy. Chwyta się każdego szczegółu, który udowadnia, że ktoś inny odpowiada za śmierć poprzedniego króla. Dopiero Posłaniec z Koryntu wyjaśnia mu, że wychowywali go przybrani rodzice. Wtedy dopiero Edyp ma pewność, że starzec, którego zabił w drodze do Teb był Lajosem i jego ojcem. Potwierdza to stary Sługa Lajosa.
Edyp jest postacią tragiczną. Ciąży nad nim fatum. Próbując oszukać los wpada w jego sidła. Wygląda na to, że nie da się uniknąć wyroków bogów. To oni kierują działaniami człowieka a ich

wyroki są nieodwołalne. Edyp zrozpaczony tym, co odkrył oraz samobójczą śmiercią Jokasty sam wymierza karę – wykłuwa sobie oczy i zgadza się na opuszczenie Teb, by odpokutować winy, których nie udało mu się uniknąć. Konflikt tragiczny w dramacie Sofoklesa „Król Edyp” polega na tym, że nie można uchylić się od woli bogów, chociaż ich wola bywa wymierzona przeciwko człowiekowi. Sofokles kondycję ludzką postrzegał pesymistycznie. Uważał, że człowiek nie może byś szczęśliwy. Edyp przez całe swoje życie ociera się o nieszczęście, które w końcu ujawnia się w całej pełni.  Dowiedz się więcej
„Król Edyp” Sofoklesa – najważniejsze cytaty
Najważniejsze inscenizacje tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
Grecki teatr antyczny – słowniczek terminów
„Król Edyp” tragedią o ludzkich losach i postawach wobec życia
Chór w starożytnej tragedii greckiej
Konflikt tragiczny w „Królu Edypie”
Koncepcja ludzkiego losu według Sofoklesa
Funkcja katharsis w „Królu Edypie”
Motyw winy i kary w „Królu Edypie”
Znaczenie terminów: tragedia, tragizm, perypetia, decorum
Problem cierpienia w „Królu Edypie”
Motyw Boga w „Królu Edypie” Sofoklesa
Problematyka tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
„Król Edyp” - czas i miejsce akcji
Motyw przepowiedni w „Królu Edypie”
Motyw przeznaczenia w „Królu Edypie”
Motyw władzy w „Królu Edypie”
Charakterystyka Jokasty
„Król Edyp” jako tragedia przeznaczenia
Charakterystyka Edypa
„Król Edyp” - charakterystyka postaci tragedii
„Król Edyp” jako przykład tragedii greckiej
Budowa tragedii greckiej
Teatr antyczny - charakterystyka
Sofokles – notatka szkolna
Mit o rodzie Labdakidów
„Król Edyp” - plan wydarzeń
„Król Edyp” - streszczenie