Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Problematyka społeczna w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Oprócz głównego motywu miłości Wertera do Lotty i jej tragicznego końca utwór Goethego porusza także kwestie społeczne. Jest o nich głównie mowa we fragmentach poświęconych karierze Wertera po wyjeździe z Wahlheim.

Mimo iż bohater kwestionuje wszelkie systemy etyczne, estetyczne i cywilizacyjne w ocenie społeczeństwa wydaje się być umiarkowany. Mówi: „najbardziej drażnią mnie fatalne zapatrywania na mieszczaństwo i różnice stanowe”. Ten mieszczanin z pochodzenia bulwersuje się, gdy zostaje wyproszony na życzenie gości z towarzystwa na spotkaniu u hrabiego C. Jednak krytyka odnosi się jedynie do jego stanu, gdyż zdaje sobie sprawę, że „różnice, dzielące poszczególne stany, są potrzebne”. Potwierdzają to jego słowa: „wiem, że nie jesteśmy równi, i równymi być nie możemy”. Z tego wynika wniosek, że Werter protestuje przeciwko przywilejom, jeśli ograniczają jego indywidualność.

Mimo to w utworze odnajdujemy krytykę wyniosłości, pychy i dumy arystokracji. Te cechy najdobitniej odczuwa Werter, gdy zmuszony jest opuścić spotkanie ludzi z wyższych sfer u przyjaciela – hrabiego C. Dowiaduje się od panny von B., że jej ciotka także była w gronie osób, którym jego towarzystwo nie odpowiadało, ponadto nie życzy sobie dalszych spotkań swej wychowanicy z Werterem. Mimo to Werter także odnosi się do ludzi prostych z wyższością, stara się jednak tego nie okazywać. Rozmawia z nimi, a szczególny stosunek ma do dzieci. Jest hojny, pomaga im, potrzebującym daje jałmużnę. Stosunek Wertera do swego miejsca w społeczeństwie jest więc niekonsekwentny – krytykuje wywyższanie się arystokracji, sam jednak czuje swą wyższość nad prostymi mieszkańcami miasteczek i wsi.



  Dowiedz się więcej