Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Racjonalizm czy marzycielstwo – porównanie postaw Alberta i Wertera

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W powieści Goethego „Cierpienia młodego Wertera” ukazane zostały na zasadzie kontrastu postawy dwóch bohaterów Wertera i Alberta. Pierwszy to zanurzony w świecie wyobraźni, kierujący się emocjami i uczuciami młodzieniec, drugi starszy od niego mężczyzna w życiu kieruje się rozsądkiem i pracowitością.

Albert i Werter kochają tę samą kobietę – Lottę. Narzeczony, a później mąż dziewczyny nie okazuje publicznie swych uczuć. Zna Lottę od dawna, szanuje ją i kocha. Sra się zapewnić jej bezpieczeństwo, dlatego często poświęca się pracy. Traktuje ją z oddaniem, ufa jej w pełni, dlatego początkowo nie jest zazdrosny o jej spotkania z Werterem. Z kolei Werter kocha miłością absolutną, często okazuje swoje emocje, wpada w rozpacz, jest niespokojny, nadpobudliwy brak mu równowagi. Jego miłość jest najświętszą wartością, pogrąża się w niej całkowicie.

Główne różnice pomiędzy Albertem i Werterem polegają na odmiennym podejściu do życia – Albert to racjonalista. Jest człowiekiem czynu, chętnie poświęca się pracy. Swoje opinie o świecie opiera na racjach rozumu. Jest zdystansowany, wyraża dojrzałe i przemyślane sądy, twardo stąpa po ziemi. Werter to jego przeciwieństwo. To porywczy młodzieniec żyjący w świecie poezji i fantazji. Jest wrażliwy na piękno przyrody, wzruszają go dzieci, z którymi często spędza czas. Kieruje się w życiu sercem i uczuciem. Czas poświęca na lektury i kontemplacje, unika rzetelnej pracy. Czuje się wyobcowany.

strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej