Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Czy ważniejsze są prawa jednostki czy społeczeństwa? Przeanalizuj na przykładzie „Cierpień młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Johann Wolfgang Goethe w „Cierpieniach młodego Wertera” opisuje historię nieszczęśliwej miłości młodego człowieka do zaręczonej, a następnie żonatej kobiety. Tytułowy bohater to jednostka wyjątkowa – jest nadwrażliwy, wszystko odbiera za pomocą emocji, a nie rozsądku, świat widzi przez pryzmat poezji i marzeń.

Werter to indywidualista. Uważa, że nikt nie powinien mieć prawa by ograniczać jego swobodę. Pragnie nieskrępowanej wolności w świecie, gdzie panuje równość, a o rzeczywistości decydują racje serca. Chociaż szanuje związek swej wybranki Lotty z Albertem, uważa, że byłby dla niej lepszym partnerem, dlatego nie usuwa się w cień i wciąż spotyka się z ukochaną. Zrozpaczony z powodu niemożliwości spełnienia swej miłości popada w rozpacz, ma depresję, która prowadzi go do odebrania sobie życia – czynu społecznie nieakceptowanemu.

Werter żyjąc w świecie wyobrażeń zdaje się nie dostrzegać, że obowiązują go takie same prawa jak innych. By się utrzymać musi pracować, zaś otaczające go społeczeństwo funkcjonuje według praw racjonalnych, opartych na logice i rozumie. Werter sprzeciwia się podkreślaniu różnic stanowych między warstwą mieszczańską a arystokracją. Wyproszenie go ze spotkania wyższych sfer przyjmuje jako afront. Sprzeciwia się konwenansom, sztywnym i sztucznym zasadom, jakie go otaczają. Uważa, że świt go nie rozumie, zamyka się więc w kręgu własnych myśli i emocji. Praca którą podejmuje budzi jego niechęć i nudę, dlatego szybko z niej rezygnuje. W porównaniu do czynnego Alberta pozostaje bierny, bezproduktywny.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej