Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Cierpienie spowodowane miłością i jego konsekwencje na podstawie „Cierpień młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Cierpienie z miłości nie zawsze jest negatywne, często ma również pozytywne strony. Pozwala ludziom rozwijać się duchowo. Przez chwilę też pozwala się zatracić w uczuciu i żyć w przeświadczeniu, że niesie ze sobą szczęście - tak jak uczynił to bohater powieści epistolarnej Johana Wolfganga Goethego – Werter. Werter jest młodzieńcem, wrażliwym artystą o duszy poety i niespokojnym sercu. To właśnie owa wrażliwość sprawia, iż intensywniej odczuwa emocje, odbiera otaczającą go rzeczywistość. Spokój i samotność odnajduje w obcowaniu z przyrodą.

Jego stan duszy zmienia się, gdy poznaje Lottę. Miłość wypełnia go całkowicie. To uczucie z początku piękne opętuje duszę młodzieńca. Ukochana staje się dla niego uosobieniem doskonałości, aniołem, świętą. Wzniosłość tego uczucia pozbawiona jest jakiejkolwiek żądzy ze strony Wertera. Staje się źródłem rozkoszy i słodyczy. Ciągle rozmyśla o Lotcie, pielęgnując uczucie, które zaczyna być ideą miłości. Werter żyje po to, żeby widzieć dziewczynę i myśleć o niej. Entuzjastycznie wchłania każdy moment życia, poznaje czym jest szczęście i piękno świata. Jednakże ten radosny etap jego życia zostaje zakłócony, gdy powraca jej narzeczony - Albert.

Werter wiedział, że dziewczyna jest zaręczona, lecz wcześniej nie znał rywala i nie sądził, że Albert stanie się dla niego zagrożeniem. Okazuje się, że Albert jest życzliwym wspaniałym człowiekiem, który kocha Lottę. Od tej chwili uczuciom Wertera towarzyszą udręka, cierpienie i niepokój. Stopniowo zmienia się stan psychiki bohatera i charakter miłości do Lotty. Siła miłości zatrzymuje młodzieńca przy ukochanej. Załamanie najważniejszych wartości w życiu Wertera – miłości - sprawia, że bohater otaczający świat zaczyna odbierać jako „katującego go ducha”.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej