Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Motyw nieszczęśliwej miłości w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jednym z najpopularniejszych utworów przedstawiających miłość destrukcyjną jest dzieło Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Jest to powieść epistolarna, składająca się z listów głównego bohatera do przyjaciela, w których relacjonuje wydarzenia oraz analizuje swoje uczucia. Werter jest młodym, utalentowanym i wrażliwym mężczyzną. Na wieś przybywa, aby załatwić sprawy spadkowe matki, a także uciec od codziennych problemów. Choć wreszcie może w spokoju rozmyślać, czytać i rysować dalej czuje się rozbity i niezrozumiany przez innych.

Jego życie nabiera sensu dopiero, gdy podczas wyjazdu na bal spotyka Charlotte, która robi na nim ogromne wrażenie. Niestety podczas balu dowiaduje się, że ta zjawiskowo piękna istota jest już zaręczona. Mimo tej informacji Werter spędza z nią dużo czasu i coraz bardziej angażuje się uczuciowo. Poznaje też jej narzeczonego, do którego nie czuje jednak nienawiści, tylko zazdrość. Aby uciec od niszczącego uczucia przyjmuje nawet posadę na placówce dyplomatycznej, gdzie jest poniżany ze względu na mieszczańskie pochodzenie. Tam też otrzymuje wiadomość o ślubie ukochanej, która go pogrąża. Składa dymisje i wbrew zdrowemu rozsądkowi wraca do Wahlheim.

Chociaż wie, że Lotta jest szczęśliwa z innym wciąż ma nadzieje, że wybierze jego. Staje się tak częstym gościem w domu młodego małżeństwa, że burzy ich spokój i w końcu Lotta prosi go, by wyjechał i leczył się z melancholii. Gdy Werter próbuje ja pocałować buntuje się i odchodzi na zawsze. Dla bohatera jest to cios ostateczny. Punktualnie o północy strzela do siebie i kona w męczarniach. Decyzja o samobójstwie wynika z jego wyrzutów sumienia. Werter choć wiedział, że Lotta jest szczęśliwa i chciał dla niej jak najlepiej nie umiał przestać ingerować w jej życie.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej