Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Motyw cierpienia w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jak wskazuje tytuł utworu jednym z głównych problemów poruszanych w powieści epistolarnej Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera” jest motyw cierpienia. Przyczyną bólu i rozpaczy tytułowego bohatera jest nieszczęśliwa miłość.

Pierwszy list Wertera poprzedza motto, o ty, że każdy marzy o wielkiej miłości:
„Takiej miłości każdy młodzian czeka,
Tak być kochana chce każda dziewczyna;
Czemuż w najświętszym z popędów człowieka
Tkwi tak straszliwego cierpienia przyczyna?”

Werter przybywa na wieś, pragnąc odzyskać utracony spokój duszy. Przy okazji organizowanego balu poznaje Lotte, która budzi w nim niezwykłe uczucie. Wie o jej zaręczynach z Albertem, nie przeszkadza mu to jednak jej kochać. Odwiedza ją, zjednuje sobie serca jej młodszego rodzeństwa, zdobywa zaufanie, Jego miłość przybiera niewyobrażalną siłę, bohater sam nie umie się od niej uwolnić. Werter zdaje sobie sprawę z tego, że nie może liczyć na to, iż Lotta zrezygnuje z poślubienia Alberta, zresztą sam ma o swoim konkurencie jak najlepsze zdanie. Tworzą oni trójkąt miłosny, w którym jeden z młodych mężczyzn – Werter, skazany jest na klęskę.

Bohater postanawia wyjechać na pewien czas w góry, jednak nie przynosi to ostudzenia jego uczuć, więc podejmuje decyzje o wyjeździe na stałe. Robi wszystko, by zapomnieć o ukochanej kobiecie. W nowym mieście podejmuje pracę w poselstwie, poznaje pannę B., która przypomina mu Lottę, ale oczywiście nie może się z nią równać.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej