Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Znaczenie tytułu „Cierpienia młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tytuł utworu Johanna Wolfganga Goethego zapowiada jego problematykę i charakteryzuje postać głównego bohatera. „Cierpienia młodego Wertera” w pełni realizują założenia twórcze czasów „burzy i naporu”, których prekursorem był m. in. Goethe.

Tytułowy bohater epistolarnej powieści to młody człowiek - Werter, reprezentant pokolenia preromantyków. Autor swoje dzieło sytuuje w czasach sobie bliskich i ukazuje problemy pokrewne takim jak on młodym ludziom. W czasach oświecenia sztukę charakteryzowały sztywne normy, w literaturze nie było miejsca na wyrażanie głębokich uczuć i przeżyć, które odczuwają przede wszystkim młodzi ludzie. Popularność „Cierpień…” w Europie wynikała z faktu, że Goethe jako pierwszy mówił głosem całego pokolenia młodych, wyrażał ich autentyczne lęki, przemyślenia i obawy.

W tytule podkreślona zostaje także istota życia Wertera – cierpienie. Idealista obdarzony bogatą wyobraźnią wciąż poszukuje swojego szczęścia, jednak życie przynosi mu kolejne udręki i rozczarowania. Nieszczęśliwa miłość, poczucie wyobcowanie, brak panowania nad własnymi uczuciami sprawiają, że odczuwa ból istnienia, cierpi. Ostatecznie stan ten prowadzi go do samobójstwa.

W tytule, ani w całym utworze nie poznajemy imienia głównego bohatera. Na zawsze pozostanie on tylko Werterem. Zabieg ten służyć miał uniwersalizacji jego doświadczeń, dawał do zrozumienia czytelnikom, że los młodzieńca może być udziałem każdego z nich. Od imienia Werter pochodzi nazwa szczególnej postawy, którą cechowała wybujała uczuciowość i fantazja, patrzenie na świat przez pryzmat marzeń i poezji, a także niezgoda na otaczającą rzeczywistość i konwencje obyczajowe.



  Dowiedz się więcej