Jesteś w: Cierpienia młodego Wertera

Autobiografizm w „Cierpieniach młodego Wertera”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Związek doświadczeń osobistych Johanna Wolfganga Goethego z kształtem fabularnym powieści jest bardzo ścisły. Wpłynął na stosowanie w przypadku „Cierpień młodego Wertera” interpretacji autobiograficznej. Nawet pisarz podkreślał rolę jaką powieść ta odegrała w jego życiu – pozwoliła ostatecznie wyzwolić się z „werterowskich” nastrojów.

Wiosną 1772 roku młody Goethe po ukończeniu studiów zdecydował się pod presją ojca na odbycie czteromiesięcznych praktyk w Wetzlarze – małym prowincjonalnym miasteczku położonym nieopodal gór. Klimat miasteczka nie odpowiadał mu, otaczał go sztywny świat konwenansów – z dystansem patrzono tam na mieszczanina z Frankfurtu. W związku z tym czas spędzał na spacerach po okolicy, szczególnie upodobał sobie wioski Garbenheim (tam często pod lipą przy gospodzie oddawał się lekturze Homera, a także bawił się z dziećmi) oraz Volpertshausen. W jednej z nich zbierało się środowisko młodych dyplomatów i prawników, z którym Goethe związał się. Jednym z nich był Hans Christian Kestner, starszy od artysty o osiem lat. W jego wspomnieniach Goethe był utalentowanym człowiekiem z charakterem i żywą wyobraźnią, wolnym od uprzedzeń. Pisarz wkrótce poznał jego dziewiętnastoletnią narzeczoną Charlottę Buff i zakochał się w niej bez pamięci.

Karolina była córką miejscowego urzędnika. Jej matka wcześnie ją osierociła, pozostawiając jako najstarszej na wychowanie dziesięcioro rodzeństwa. Okoliczności jej poznania Goethe szczegółowo opisał w swej powieści. Między pisarzem, Karoliną i Kestnerem powstał uczuciowo-towarzyski trójkąt. Karolina miłością darzyła narzeczonego, jednak pozostawała nieobojętna na względy Goethego. Przyjaźń między mężczyznami trwała do momentu, kiedy pisarz pod nieobecność Kestnera przekroczył granice i pocałował ukochaną. Wkrótce potem autor „Cierpień…” wyjechał w stanie przygnębienia i depresji. We Frankfurcie dowiedział się o ślubie Karoliny i Hansa.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej