Jesteś w: Akademia pana Kleksa

Adaś Niezgódka - charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Adaś Niezgódka miał dwanaście lat i był uczniem Akademii pana Kleksa. Kiedy mieszkał wcześniej w domu nic mu się nie udawało. Każdego dnia spóźniał się do szkoły, nie odrabiał lekcji i był niezdarny. Wszystko upuszczał na podłogę, tłukł naczynia i niechętnie jadł krupnik i marchewkę na obiad, które codziennie dostawał na obiad.

W Akademii jego zachowanie zmieniło się. Wykonywał polecenia pana Kleksa, tak jak inni musiał wstawać o piątej rano i uczestniczyć w szkolnych zajęciach, a także innych pracach na rzecz Akademii (np. sprzątanie parku wokół szkoły, przyniesienie zapałek z bajki o dziewczynce z zapałkami).


Adaś był wrażliwym chłopcem - wzruszyła go bajka o dziewczynce z zapałkami, współczuł także szpakowi Mateuszowi, dlatego postanowił pomóc mu w odnalezieniu cudownego guzika.

Adaś chętnie uczestniczył w niezwykłych lekcjach. Wkrótce też okazało się, że jest jednym z najzdolniejszych uczniów. Udało mu się wzbić w górę i odwiedzić psi raj. Wrócił, dzięki wskazówkom nauczyciela. Wraz z kolegom odnalazł też najciekawsze skarby w ramach zabawy w poszukiwaczy skarbów, za co otrzymał stosownego piega. Chłopak przejmował się losami Akademii i nie mógł zrozumieć, że szkoła przestała istnieć. Okazało się, że to jego bujna wyobraźnia pozwoliła mu uwierzyć, że szkoła istniała naprawdę, a tak naprawdę była baśnią opowiedzianą przez Brzechwę.  Dowiedz się więcej